piątek, 18 października 2013

KOLEJNA PRZYGODA PENITENCJARNA ZA NAMI !

IX PENITENCJARNY OBÓZ NAUKOWY
Zakład Karny Łupków
27 września 2013r. – 4 października 2013r.

            W dniach od 27 września 2013r. do 4 października 2013r. odbył się
IX Penitencjarny Obóz Naukowy studentów Sekcji Penitencjarnej NKP Uniwersytetu Rzeszowskiego. W imieniu studentów Sekcji Penitencjarnej NKP oraz naszej Pani Opiekun dr Moniki Badowskiej-Hodyr dziękujemy za wsparcie finansowe naszego projektu prof. dr. hab. Sylwestrowi Czopkowi, Prorektorowi ds. nauki w Uniwersytecie Rzeszowskim.



Dwunastu uczestników Sekcji Penitencjarnej, wraz z opiekunem dr Moniką Badowską–Hodyr miało możliwość udziału w warsztatach penitencjarnych na terenie Zakładu Karnego w Łupkowie, a także w Oddziale Zewnętrznym w Moszczańcu.
            Wszystko  rozpoczęło się 27 września 2013r. kiedy to wyruszyliśmy do Sanoka, gdzie czekała nas przesiadka do miejsca docelowego – Łupków. Każdy z nas już wcześniej miał możliwość zobaczenia przynajmniej jednej jednostki penitencjarnej pod względem pracy penitencjarnej, struktury i organizacji, ale dla wszystkich było to pierwsze tego typu doświadczenie - Obóz Penitencjarny w Łupkowie.
Spragnieni wiedzy, wrażeń, nowych doświadczeń z niecierpliwością dojechaliśmy do Łupkowa. Podróż była dosyć długa i wywoływała różne emocje dzięki pięknym krajobrazom, krętej drodze, wybojach, ale przecież wiedzieliśmy, że Łupków to taki mały koniec świata. Było warto!
            Po dotarciu na miejsce zostaliśmy serdecznie powitani przez Pana Dyrektora Zakładu Karnego w Łupkowie ppłk. Marka Grabka. Po krótkim odpoczynku po podróży Pani
dr Monika przeprowadziła z nami spotkanie organizacyjne i zapoznała nas z zarysem planów na najbliższy tydzień.
Czas staraliśmy się wykorzystywać maksymalnie.


            Zakład Karny Łupków jest jednostką półotwartą przeznaczoną dla recydywistów penitencjarnych. Funkcjonuje nie tylko jako Zakład Karny w Łupkowie, ale także jako Oddział Zewnętrzny w miejscowości Moszczaniec, gdzie również mieliśmy przyjemność zawitać podczas naszego wyjazdu. Liczy łącznie sześć pawilonów, a jego pojemność to 579 miejsc.  Z czego 262 miejsca liczy ZK Łupków (w tym 3 pawilony mieszkalne),  a 317 miejsc OZ Moszczaniec (również z 3 pawilonami mieszkalnymi). Początek pobytu na terenie Zakładu Karnego Łupków, z uwzględnieniem wszelkich procedur, to spotkanie z Panem Dyrektorem Zakładu Karnego ppłk. Markiem Grabkiem, Kierownikiem Działu Penitencjarnego mjr. Ryszardem Szczudlikiem oraz Oficerem Prasowym Jednostki, mjr. Henrykiem Antoniewiczem. Zostaliśmy oficjalnie bardzo serdecznie powitani, na spotkaniu zaprezentowany został Zakład Karny Łupków na tle innych jednostek penitencjarnych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie pod względem prowadzonych oddziaływań penitencjarnych. Pani dr Monika Badowska-Hodyr zwróciła uwagę na szczegóły naszego pobytu, z uwzględnieniem realizacji dwóch projektów badawczych:
Projekt I - Skuteczność środków oddziaływania penitencjarnego w opiniach osób odbywających karę pozbawienia wolności.
Projekt II - Wolontariat jako znaczące ogniwo w procesie resocjalizacji penitencjarnej.

Wychowawcy, funkcjonariusze chętnie dzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Zarówno tymi przykrymi, jak i tymi, które „uskrzydlają”. Chętnie odpowiadali na nasze pytania, przybliżyli praktyczną część pracy. Zapoznali nas z celami i zadaniami realizowanymi w pracy penitencjarnej z osadzonymi, ze środkami oddziaływań penitencjarnych stosowanymi wobec skazanych, jak np. zatrudnienie, działania społeczne, zajęcia kulturalno-oświatowe, czy podtrzymywanie kontaktów z rodziną i środowiskiem zewnętrznym.
Opowiedzieli wiele o tym, o czym w książkach nie przeczytamy i uwrażliwili, iż jest to praca odpowiedzialna, trudna. Praca urzędowa, ale przede wszystkim praca z człowiekiem i wymaga poświęcenia, zaangażowania, a także wiele odwagi i trzeba być przygotowanym w niej na najróżniejsze sytuacje.


Oddział Zewnętrzny w Moszczańcu również powitał nas serdecznie. Po Jednostce oprowadził nas mjr Wiesław Potasiewicz, zaznajamiając nas z całą strukturą, równocześnie opowiadając niecodzienne sytuacje, przydarzające się często w pracy „za murami”, odpowiadając wyczerpująco na nasze pytania i dzieląc się swoim cennym, długoletnim doświadczeniem zawodowym. Mogliśmy przyjrzeć się bliżej prowadzonej terapii dla osób nadużywających alkoholu, a także uczestniczyliśmy w posiedzeniu Komisji Penitencjarnej, co było dla nas wszystkich bardzo cennym i ciekawym doświadczeniem!
Poza intensywnym poznawaniem pracy penitencjarnej, wzbogacaniu naszego warsztatu pracy, przeprowadziliśmy badania naukowe w ramach realizacji dwóch projektów badawczych. Za zgodę na przeprowadzenie badań Panu Dyrektorowi Zakładu Karnego w Łupkowie ppłk. Markowi Grabkowi serdecznie dziękujemy! Wyniki zostaną wkrótce opublikowane J Było to dla nas równie ciekawe i ważne doświadczenie w poznawaniu warsztatu pracy badawczej pedagoga badającego rzeczywistość penitencjarną. Zadanie niełatwe – ale się udało!


Po zajęciach typowo praktycznych na terenie Zakładu Karnego w Łupkowie oraz w Oddziale Zewnętrznym w Moszczańcu, popołudniami i wieczorami dzieliliśmy się nawzajem spostrzeżeniami, uwagami, przemyśleniami, refleksjami penitencjarnymi. Wieczory te zostały wzbogacone przez Panią dr Monikę elementami filmowymi z tematyki trudnej, penitencjarnej, resocjalizacyjnej – dyskusje były bardzo gorące! Niezapomnianym dodatkowym przeżyciem były zajęcia na Strzelnicy, którą dysponuje Zakład Karny w Łupkowie. W wolnych chwilach wybieraliśmy się na wspólne spacery szlakami w głąb bieszczadzkiej dziczy, co pomagało jeszcze bardziej wczuć się w tamtejszy wyjątkowy klimat.


Jednak nic nie trwa wiecznie!
IX Penitencjarny Obóz Naukowy już za nami. Był to czas zdobywania cennych doświadczeń praktycznych, spotkań z praktykami penitencjarnymi dla których praca jest pasją, wykonują ją z ogromnym zaangażowaniem i tym właśnie zaangażowaniem i pasją nas zarazili!


Z naszej strony jako studentów chcielibyśmy oficjalnie i bardzo serdecznie podziękować za poświęcony czas, cenne uwagi i zdobyte doświadczenie przede wszystkim Dyrektorowi Zakładu Karnego ppłk. Markowi Grabkowi, mjr. Ryszardowi Szczudlikowi, mjr. Henrykowi Antoniewiczowi, wszystkim funkcjonariuszom oraz naszej Pani Opiekun dr Monice Badowskiej–Hodyr !!!

Tak cenne doświadczenia penitencjarne z pewnością pomogą nam w przyszłości 
konstruktywnie realizować się w pracy zawodowej!

wtorek, 8 października 2013

Pierwsze spotkanie Sekcji Penitencjarnej 2013/2014


Wakacje już za nami! Przed nami kolejne wyzwania, cele, plany i doświadczenia.
Wypoczęci i spragnieni wrażeń!
Gorąco zapraszamy na pierwsze, organizacyjne spotkanie Sekcji Penitencjarnej w roku akademickim 2013/2014, które odbędzie się:
 10 października 2013r w sali 120 o godzinie 17 !
Na spotkaniu tym omówimy plany i pomysły na nadchodzący rok.
Wszystkich zainteresowanych tematyką penitencjarną serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!
Studenci, wraz z Opiekunem Sekcji dr Moniką Badowską-Hodyr.