czwartek, 16 stycznia 2014

Przedstawienie ,,zza krat"

Dorota Cisek
Sekcja Penitencjarna NKP



Każdy z nas ma taki kwiat w duszy.
I Ty też. Kwiat Twojego sumienia.
Jeżeli wieczorem w Twojej duszy jest ciemno,
 smutno i zimno, to znaczy, że Twój dzień,
 który przeszedł, nie był dobry.
 A jeżeli wieczorem jesteś szczęśliwy,
 Twoja dusza napełniona jest szczęściem,
 światłem, muzyką,
 to znaczy, że Twój dzień był dobry ! :)



Czwarty  rok tradycji!!!
W dniu 22 grudnia 2013r. w niedzielę tradycyjnie odbył się spektakl  pt. „Jest taki kwiat” w Zakładzie Karnym w Rzeszowie z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla rodzin osób odbywających karę pozbawienia wolności.
Studenci Sekcji Penitencjarnej NKP, wraz z opiekunem dr Moniką Badowską-Hodyr skrupulatnie przez kilka tygodni przygotowywali się, by wraz z panami osadzonymi
z oddziału półotwartego by odegrać świąteczne przedstawienie.
Ważne było nie tylko samo nauczenie się ról, odegranie ich, ale również przygotowanie dekoracji oraz zorganizowanie kostiumów.
Panowie osadzeni bardzo chętnie udzielali się w przygotowaniach i z zaangażowaniem brali udział w organizowanych spotkaniach.
Kostiumy do spektaklu zostały pożyczone z Teatru im. Wandy Siemaszkowej
w Rzeszowie, dzięki przychylności Dyrektora Teatru Pana Remigiusza Cabana. Tego roku urozmaiceniem były również niebanalne peruki, które bardzo dopasowały się do panów odgrywających swoje role!
Panowie osadzeni odgrywali wszystkie role męskie spektaklu, zaś my, studentki
z Sekcji Penitencjarnej NKP – role damskie. Pomimo tego, iż nikt z nas nie należy do „elity aktorstwa” to przedstawienie zrobiło pozytywne wrażenie, a dla oglądających ją dzieciaków było to wyjątkowe przeżycie i doświadczenie. Dodatkowo do dwóch panów osadzonych przyjechała rodzina co było dla nich jeszcze większym motorem do tego, by wypaść jak najlepiej. Współpraca okazała się bezproblemowa i bardzo interesująca.
            Aktorzy odegrali swoje role bardzo dobrze, a kilka minimalnych potknięć w tekście zostało nadrobione improwizacją, co nadało przedstawieniu jeszcze ciekawszy urok.
Zarówno dla nas jak i osadzonych było to ogromne przeżycie, wymagające nakładu naszej pracy, aczkolwiek dające ogromną satysfakcję, gdy widzi się szczęśliwe dziecięce buzie. Kolejne, już czwarte doświadczenie z obszaru twórczej resocjalizacji, które wzbogaciło nasz warsztat przyszłych pedagogów penitencjarnych.

Składamy ogromne podziękowanie dla Pana Dyrektora Zakładu Karnego w Rzeszowie,
ppłk Roberta Koguta, kadrze Zakładu Karnego w Rzeszowie oraz dla dr Moniki Badowskiej–Hodyr  za danie nam możliwości uczestniczenia w tak niezwykłym przedsięwzięciu!