piątek, 8 stycznia 2016

Teatr zza krat... Sekcja Penitencjarna NKP UR w obszarze działań podtrzymujących więź osadzonych z rodziną




Już po raz szósty studentki Sekcji Penitencjarnej NKP UR zainicjowały warsztaty resocjalizacji twórczej w ramach przygotowania spektaklu dla dzieci i rodzin osadzonych pt. „Jest taki kwiat”, które wzbogaciło opłatkowe spotkanie rodzinne dla skazanych i ich rodzin w dniu 19 grudnia 2015r. w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Główną ideą zorganizowanego spotkania było nawiązanie i zacieśnienie więzi rodzinnych miedzy skazanymi i ich rodzinami, a szczególnie dziećmi. Podczas spotkania był czas na złożenie sobie życzeń świątecznych, „połamanie się” opłatkiem, wspólne odśpiewanie kolęd oraz zwykłe rozmowy o codzienności.


Przygotowanie projektu trwało kilka tygodni. Był to czas wspólnych prób na świetlicy zakładu karnego, przygotowanie dekoracji, wspólnych rozmów, podczas których osadzeni zaangażowani w inicjatywę, dzielili się swoimi przeżyciami, opowiadali o swoim pobycie w zakładzie karnym, o swoich marzeniach, relacjach z bliskimi i o tym jak planują swoje życie po odbyciu kary pozbawienia wolności. Wsparciem dla naszego projektu były piękne kostiumy, które zgodził się wypożyczyć Dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Pan Jan Nowara, za co bardzo dziękujemy! Przedstawienie przyniosło wszystkim wiele radości. Nasze role – księżniczka Semiranda, Królowa Izabela - mama Semirandy, Król Edwin - tato Semirandy, królewicz Gustaw, Królowa Wilhelmina - mama Gustawa, Król Ramirez - tato Gustawa, Lukrecja, Pokojówka, Lokaj, Ogrodnik, Nauczyciel, Kasia, Wróżka Sonia … oj, nie było łatwo, zważywszy że nie jesteśmy profesjonalistami, ale przy wsparciu naszych opiekunów, dr Moniki badowskiej-Hodyr i mgr Agnieszki Wróbel-Chmiel oraz kadry penitencjarnej Zakładu Karnego w Rzeszowie wszystko udało się wyśmienicie. Jeśli były jakiekolwiek potknięcia, każdy z nas wybrnął perfekcyjnie, były niezauważalne. Po przedstawieniu wspólnie obdarowaliśmy dzieci świątecznymi upominkami. Przygotowanie teatru dla dzieci osadzonych dostarczyło wielu nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych emocji. To co najważniejsze – dla dzieci czas spektaklu były to chwile wyjątkowe. Z zapartym tchem, wtulając się w ramiona rodziców, oglądały przedstawienie. Nie mogły oderwać wzroku od sceny, dekoracji, a przede wszystkim bajkowych kostiumów. Dla uczestników przedsięwzięcia, zarówno dla studentów Sekcji Penitencjarnej NKP UR jak i dla osadzonych było to ogromne przeżycie, wymagające nakładu pracy, aczkolwiek dające ogromną satysfakcję. Uwrażliwienie osadzonych na postawy i potrzeby drugiego człowieka, a nade wszystko uczenie roli ojca to jeden z priorytetów realizacji tego typu projektów, niezwykle wartościowy z perspektywy procesu inkluzji społecznej.




Wspólnie z naszymi opiekunami, dr Moniką Badowską-Hodyr oraz mgr Agnieszką Wróbel-Chmiel, pragniemy podziękować Panu Dyrektorowi Zakładu Karnego w Rzeszowie ppłk Robertowi Kogutowi oraz Kadrze Penitencjarnej Zakładu Karnego w Rzeszowie za wsparcie warsztatów resocjalizacji twórczej realizowanych w ramach przygotowania spektaklu dla dzieci i rodzin osadzonych pt. „Jest taki kwiat”, które wzbogaciło opłatkowe spotkanie rodzinne dla skazanych i ich rodzin w dniu 19 grudnia 2015r. Doświadczenie penitencjarne podjęte wspólnie z Państwem i przy Państwa wsparciu, było okazją do zapoznania się z działaniami podejmowanymi w Zakładzie Karnym w Rzeszowie oraz dało możliwość ich konfrontacji z praktyką penitencjarną.