czwartek, 28 listopada 2019

Festiwal kół naukowych :)

              W dniu 26 listopada członkowie Sekcji Penitencjarnej NKP Uniwersytetu Rzeszowskiego na Festiwalu Kół Naukowych Instytutu Pedagogiki prezentowali dotychczasową działalność Koła oraz zapraszali w swoje szeregi studentów zainteresowanych tematyką penitencjarną....




                                       Wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia Bardzo Dziękujemy.
... a jeśli chcesz studiować aktywnie - dołącz do nas! Nie zmarnuj tej szansy! :)











poniedziałek, 11 listopada 2019

XV edycja Penitencjarnego Obozu Naukowego


Już za Nami!… XV edycja Penitencjarnego Obozu Naukowego – 13-18 październik 2019r.



Październik 2019 roku był jednym z piękniejszych jesiennych okresów. Nieprzypadkowo, Studenci Sekcji Penitencjarnej NPK Uniwersytetu Rzeszowskiego, wybrali ten właśnie czas na pochłanianie penitencjarnej wiedzy oraz dużą dawkę praktycznych umiejętności potrzebnych do pracy z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności, w ramach już (!) XV Penitencjarnego Obozu Naukowego.
Szczególne podziękowania pragniemy złożyć na ręce Pełnomocnika Rektora ds. Badań Naukowych, Prof. dr. hab. Marka Koziorowskiego, za wsparcie naszej cyklicznej inicjatywy oraz wiarę w nasze pomysły, które są bardzo wartościowe z perspektywy zdobywania doświadczeń oraz wzbogacenia wiedzy zdobywanej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dziękujemy!
W tym roku wybraliśmy Zakład Karny w Łupkowie. Jest to kolejna edycja naszej cyklicznej inicjatywy, realizowana w tej jednostce. W 2015 roku gościliśmy tam w ramach XI Penitencjarnego Obozu Naukowego – równie intensywnego i wartościowego merytorycznie. 

W dniu 13 października, szczęśliwie i z ogromną motywacją, dotarliśmy do Łupkowa. Niedzielne popołudnie był to czas nie tylko podziwiania piękna przyrody – Łupków to Bieszczady a jesienią są najpiękniejsze! Wspólnie z naszymi opiekunami, dr Moniką Badowską-Hodyr i mgr Agnieszką Wróbel-Chmiel ustaliliśmy szczegóły projektu. Kolejne dni to już pobyt na terenie ścisłym Zakładu Karnego w Łupkowie, zainicjowany spotkaniem z Panem Dyrektorem płk. Adamem Zarzycznym oraz Kierownikiem Działu Penitencjarnego, kpt. Grzegorzem Oleniaczem. Przybliżono nam specyfikę jednostki, jej strukturę organizacyjną, szczegółowe zadania każdego z działów wchodzących w skład jednostki, formy oraz metody pracy z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności jak zatrudnienie, działalność kulturalno-oświatowa, podtrzymanie więzi i relacji z rodziną, także obszar terapii. Pan Kierownik Działu Penitencjarnego zaprezentował nam również wachlarz programów realizowanych z zakresu readaptacji i reintegracji społecznej. Pobyt na terenie ścisłym zakładu karnego, w pawilonach mieszkalnych, udział w Komisji Penitencjarnej, poznanie bezpośrednio specyfiki odbywania kary pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego typu otwartego, rozmowy z wychowawcami, z terapeutami, czy też z osadzonymi, dał nam wiele do myślenia, zmobilizował do zadawania wielu pytań, które nie pozostały bez odpowiedzi. Bardzo za to dziękujemy! Ważnym merytorycznie momentem był nasz pobyt w Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego w Łupkowie, w Moszczańcu. Tam dotarliśmy więźniarką – samochodem przeznaczonym do transportu osadzonych, nowoczesnym i komfortowym, zapewniającym najwyższe bezpieczeństwo, zarówno dla funkcjonariuszy jak i osadzonych. Nieprzypadkowo także, w uzupełniniu naszego doświadczenia penitencjarno-ochronnego, było poznanie zasad stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz prezentacja tych środków, także pokaz broni palnej stosowanej przez funkcjonariuszy podczas transportu osadzonych. Dodatkowo poznaliśmy specyfikę pracy funkcjonariusza w terenie, na przykładzie wyjazdów na obowiązkowe strzelanie. Funkcjonariusze korzystają z pobliskiej strzelnicy celem poprawienia umiejętności posługiwania się bronią palną.


 
Podczas pobytu w Oddziale Zewnętrznym w Moszczańcu, pod wyjątkową i merytoryczną opieką Pani Kierownik Działu Penitencjarnego, kpt. Katarzyny Bolek mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać specyfikę oddziaływań wobec osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym, uzależnionych od alkoholu. Spotkanie ze specjalistami w tej dziedzinie uświadomiło nam jak jest to ważny i bardzo trudny obszar pracy penitencjarnej. Zachwyciły nas także piękne prace osadzonych, które powstają pod czujnym i życzliwym okiem Pani kpt. Magdaleny Bloch.
Ważnym momentem naszego projektu była realizacja zajęć profilaktyczno-edukacyjnych dla osadzonych, w zakresie problematyki ojcostwa – tematy zajęć „Ojcostwo a partnerstwo” oraz „Skarb przyjaźni”. Zdecydowanie, takie doświadczenie wzbogaciło nasz warsztat penitencjarny.



Na zakończenie i podsumowanie realizacji naszego projektu, przekazaliśmy także na ręce Zastępcy Dyrektora Zakładu Karnego w Łupkowie, ppłk. Janusza Wańcowiata, zebrane w ramach Akcji „Misiaki – Pluszaki” zabawki, maskotki, książeczki oraz kolorowanki do kącików widzeń rodzinnych w Zakładzie Karnym w Łupkowie oraz OZ Moszczaniec.


Był też czas estetycznych doznań! Bieszczady, w październiku są wyjątkowo malownicze. Ich dzikość sprawia, że można spotkać się blisko z naturą. Wybraliśmy się więc do Smolnika, do Zagrody Chryszczata, która jest miejscem z prawdziwym bieszczadzkim klimatem. Jej wnętrze pełne jest fotografii z bieszczadzkich spotkań, specyficznych drewnianych płaskorzeźb, które wzbudziły nasze niemałe zainteresowanie. Ponadto, Zagroda znajduje się przy dawnym Oddziale Zewnętrznym. Co więcej, mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości Oddziału Dyscyplinarnego Oddziału Zewnętrznego w Smolniku, ówczesnego Oddziału Zewnętrznego w Łupkowie, który został zlikwidowany w połowie lat 80-tych. Na dzień dzisiejszy zachowały się oryginalne, ciężkie, masywne drzwi z otwieranym podajnikiem na jedzenie i „judaszem”, a także więzienne prycze i specyficzny dla tego typu miejsc zapach, który miałyśmy możliwość poczuć. Zachowany fragment Oddziału Zewnętrznego należy obecnie do właścicieli Zagrody Chryszczata. Ciekawostka – Dla chętnych! Jest możliwość wykupienia noclegu w takowej celi. My nie korzystaliśmy z tej „przyjemności”, ale zapewniamy, że na pewno byłoby to niezapomniane przeżycie. Panuje tam bowiem oryginalny surowy wystrój i bijący „chłód więzienny”.  Oprócz doznań wzrokowych i estetycznych nie ominęły nas doznania smakowe, gdyż udało się nam zjeść tam przepyszny obiad w pięknej popołudniowej jesiennej aurze.

Najgorętsze słowa podziękowania za niezwykle ciekawy, merytoryczny i penitencjarny czas pragniemy przekazać Dyrekcji Zakładu Karnego w Łupkowie, płk. Adamowi Zarzycznemu oraz ppłk. Januszowi Wańcowiatowi, Kierownictwu Działu Penitencjarnego kpt. Katarzynie Bolek oraz kpt. Grzegorzowi Oleniaczowi, także całej Kadrze Penitencjarnej, Kadrze Oddziału Terapeutycznego, którzy zechcieli podzielić się z nami swoją ogromną wiedzą a przede wszystkim swoim doświadczeniem.
Nie zapominamy oczywiście o naszych opiekunach naukowych – Pani dr Monice Badowskiej-Hodyr oraz Pani mgr Agnieszce Wróbel-Chmiel – gorące podziękowania za poświęcony dla nas studentów czas oraz możliwość uczestniczenia w realizacji tego pięknego projektu, za nieskończone pokłady pozytywnej energii oraz przeżywania z nami tych wyjątkowych penitencjarnych chwil.
Ach… i te ciepłe promyki słońca przebijające się przez czerwono-złote liście na koronach drzew, które ocieplały nam penitencjarny czas :) Wyjątkowy penitencjarny czas!!!





                                                                           
                                                                                Zapraszamy do lektury ! :)