czwartek, 21 lutego 2019

XIV edycja Penitencjarnego Obozu Naukowego 2-8 grudnia 2018r.



Początek grudnia 2018 roku był dla Studentów Sekcji Penitencjarnej NPK Uniwersytetu Rzeszowskiego bardzo udany i okraszony piękną jesienną pogodą co bardzo sprzyjało eksplorowaniu Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych i pochłanianiu coraz to więcej ilości wiedzy penitencjarnej. Dodatkowe maleńkie, ale bardzo ciepłe promyki słońca przebijały się by ocieplić nam ten pobyt.  

W dniach od 2-8 grudnia 2018 roku odbyła się XIV edycja Penitencjarnego Obozu Naukowego zorganizowanego przy Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych. Tym razem mogłyśmy zobaczyć, jak wygląda codzienność, każdy dzień, mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu półotwartego. Zakład karny typu półotwartego charakteryzuje się tym, że osadzeni mają zdecydowanie więcej swobód, chodzą do pracy poza teren ścisły zakładu karnego lub między innymi nie mają obowiązku pozostawać w celach przez cały dzień co jest równoznaczne z tym, że będąc na terenie zakładu karnego z każdej strony możemy zobaczyć w pełni jak wygląda ich życie w rzeczywistości więziennej. 


Nasz pobyt zainaugurowany został spotkaniem z zastępcą Dyrektora Zakładu Karnego mjr. Markiem Filipowiczem. Opowiadał on o specyfice jednostki, jej strukturze organizacyjnej, szczegółowych zadaniach każdego z działów wchodzących w skład jednostki, formach i metodach pracy z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności tj. zatrudnienie, nauczanie, terapia, działalność kulturalno-oświatowa, podtrzymanie więzów i relacji z rodziną. Pan Dyrektor zaprezentował nam również wachlarz programów realizowanych z zakresu readaptacji i reintegracji społecznej. Kolejnym etapem było wejście wraz z opiekunami na teren ścisły zakładu karnego. Dodatkowo miałyśmy możliwość podróżowania więźniarką, którą zostałyśmy przetransportowane do Oddziałów Zewnętrznych w Jabłonkach i w Średniej Wsi. Żeby zagłębić się w bieszczadzką historię i kulturę, udało się wziąć udział w warsztatach organizowanych w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła, gdzie za pośrednictwem prezentowanego filmu mogłyśmy przenieść się w czasie i poznać dawne bieszczadzkie zawody, które w przeszłości cieszyły się wielką popularnością, a dodatkowo mogłyśmy same spróbować poznać te zawody poprzez tworzenie garnków, pieczenie chleba czy poznanie sztuki kaligrafii.






Do najważniejszych etapów wyjazdu w kolejnych dniach można zaliczyć:
·       wizytę studyjną w oddziale zwykłym i terapeutycznym - dla skazanych mężczyzn uzależnionych od alkoholu;
·       udział w wokandzie;
·       organizację i realizację zajęć edukacyjno-warsztatowych wśród osadzonych o następującej tematyce: edycja I „Ojcostwo a partnerstwo” – warsztaty dla osadzonych mężczyzn przebywających w izolacji więziennej, zrealizowane na terenie Oddziału Zewnętrznego w Średniej Wsi; edycja II „Skarb przyjaźni” – warsztaty zrealizowane na terenie Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych;
·       uczestnictwo w katechezie skierowanej dla osadzonych mężczyzn przebywających w oddziale terapeutycznym, prowadzonej przez Kapelana Więziennego na terenie zakładu karnego;
·       uczestnictwo w pokazie umiejętności przewodnika z psem specjalnym;
·       poznanie specyfiki pracy wychowawców oraz terapeutów w zakładzie karnym;
·       poznanie specyfiki pracy pielęgniarek i lekarza w zakładzie karnym;
·       spotkanie z byłym kapelanem więziennym, o. Kazimierzem Tyberskim.
Ponadto miałyśmy możliwość zobaczyć takie miejsca jak: wartownia, biblioteka, świetlica, sala widzeń, kaplica więzienna czy cela mieszkalna osadzonych.

Ciepłe i serdeczne słowa podziękowania za niezwykły, merytoryczny i penitencjarny czas pragniemy przekazać Dyrekcji Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych, naszemu opiekunowi podczas pobytu w jednostce – Kierownikowi Działu Penitencjarnego, mjr. Adamowi Nieznańskiemu, ale także pozostałym pracownikom Służby Więziennej, którzy zechcieli podzielić się z nami swoją ogromną wiedzą oraz przede wszystkim doświadczeniem w tej trudnej pracy. Nie można również zapomnieć o naszych opiekunach naukowych – Pani dr Monice Badowskiej-Hodyr oraz Pani mgr Agnieszce Wróbel-Chmiel - dziękujemy za poświęcony dla nas studentów czas i możliwości uczestniczenia w realizacji tak niesamowitych projektów, ale również za nieskończone pokłady pozytywnej energii i chęci bycia oraz przeżywania z nami tych wyjazdów.

Szczególne podziękowania pragniemy złożyć na ręce Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, prof. dr. hab. Marka Koziorowskiego za wsparcie naszej corocznej inicjatywy oraz wiarę w nasze pomysły, które są bardzo wartościowe z perspektywy nabycia doświadczenia do naszej przyszłej pracy zawodowej  Dziękujemy!





                                        Zapraszamy do lektury :) 
https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-w-uhercach-mineralnych-zaklad-karny-w-uhercach-mineralnych-miejscem-obozu-naukowego-studentow-uniwersytetu-rzeszowskiego?fbclid=IwAR3IjNezXvy7tixVhV_OndR0NHK1eUQypiIpycrKXJUolmUMW68hVJm9iAo