środa, 30 maja 2012

Warszawa zdobyta…



Grupa jedenastu śmiałków wraz z naszym opiekunem sekcji dr Moniką Badowską-Hodyr  18 maja ruszyło na podbój Warszawy. Nasza przygoda rozpoczęła się już o godzinie 01.00 w nocy kiedy to wyruszyliśmy autobusem PKS w stronę Warszawy. Podróż odbywała się w bardzo radosnej atmosferze, większość z nas prawie w ogóle nie spało. Nie dokuczało nam zmęczenie i senność. Na miejsce dotarliśmy o 07.00 rano. O godzinie 9.00 byliśmy umówieni w Biurze Dozoru Elektronicznego niestety nie obyło się bez przygód. Na początku pociągiem miejskim ruszyliśmy w stronę nowo wybudowanego Stadionu Narodowego – byliśmy pod jego wielkim wrażeniem. Następnie poddając się urokowi Warszawy zawędrowaliśmy za daleko, ale najważniejsze – na umówione spotkanie nie spóźniliśmy się! Bo jak się okazało wszyscy studenci wraz z Panią doktor posiadają nienaganną kondycję.




Gdy dotarliśmy na miejsce wszyscy już na nas czekali a Pan gen. Paweł Nasiłowski przekazał nam gruntowną wiedzę dotyczącą systemu odbywania kary pozbawienia wolności jakim jest System Dozoru Elektronicznego. Mieliśmy możliwość obejrzenia także najnowocześniejszego sprzętu bez którego system ten nie mógłby funkcjonować. Każdy z nas miał możliwość zadawania pytań z czego korzystaliśmy, gdyż nikt tak jak Pan gen. Paweł Nasiłowski człowiek o ogromniej wiedzy i pasji nie przekazałby nam tak solidnej wiedzy dotyczącej tego specyficznego systemu.


Nadajnik

Urządzenie monitorujące

O godzinie 12.30 umówieni byliśmy w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów. Dotarcie tam przy charakterystycznym natężeniu ruchu jaki w Warszawie występuje, okazał się dla nas pestką, gdyż po raz kolejny udowodniliśmy sobie w jak świetnej kondycji jesteśmy ;)! Na miejscu odbyło się spotkanie z  Dyrekcją Aresztu Śledczego Panem mjr mgr Zbigniewem Królikowskim oraz zastępcą Panią kpt. mgr Haliną Lamecką. Przekazano nam wszelkie informacje dotyczące funkcjonowania i działalności jednostki. Areszt Śledczy Warszawa-Grochów ma pojemność 731 miejsc. Funkcjonuje tutaj zespół muzyczno-wokalny, grupa teatralna i grupa taneczna, które sprzyjają readaptacji społecznej skazanych, wyrównaniu deficytów, nabyciu nowych kompetencji społecznych a w rezultacie usunięciu przyczyn, które spowodowały wejście w konflikt z prawem. Mieliśmy także okazję zwiedzić Areszt.



Po oficjalnej i zaplanowanej pierwszej części naszej wyprawy wykazaliśmy się wielką spontanicznością. Postanowiliśmy, że wyjedziemy nieco później i zwiedzimy przynajmniej trochę Warszawy. Udało nam się to!!!!!!!!!!!!. Nasza przygoda dobiegła końca o godzinie 01.00 w nocy, kiedy nasz autobus dotarł do Rzeszowa dokładnie po 24 godzinach! Był to dla nas czas niezapomnianych wrażeń, połączony ze zdobywaniem wiedzy w sposób praktyczny, aż chce się więcej!!!!!!!!!!!!.







wtorek, 8 maja 2012

Międzynarodowa Konferencja Naukowa!



„(...) niezwykle ważnym jest, aby teoria naukowa dawała mocne podwaliny do działań praktycznych prowadzonych między innymi w jednostkach penitencjarnych”.

Już za rok będziemy mieli okazję uczestniczyć w odbywającej się co roku Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która jak dotąd odbywa się w ODK SW w Olszanicy. Spotkanie to objęte było patronatem Ministra Sprawiedliwości RP 
dr. Jarosława Gowina.  Tegoroczna konferencja odbyła się w dniach 23-25 kwietnia. Było to już kolejne spotkanie teoretyków i praktyków resocjalizacji, które organizował Uniwersytet Rzeszowski i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie. Tematem niniejszej konferencji były zachowania dewiacyjne w środowisku społecznym, ich wpływ na bezpieczeństwo publiczne, a także rola działań profilaktycznych i sposoby resocjalizacji. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele zagranicznych służb penitencjarnych
z Ukrainy, Słowacji czy Węgier. Wśród uczestników konferencji nie mogło zabraknąć opiekuna Naszej Sekcji dr Moniki Badowskiej–Hodyr, która podzieliła się z nami spostrzeżeniami i wnioskami z konferencji, a także wyraziła nadzieję, że jeśli będzie to możliwe za rok będziemy mogli wziąć w niej udział.

Nie możemy się już doczekać !!!!