sobota, 29 grudnia 2012


Niech Nowy Rok 2013 pełen będzie osobistych sukcesów, zawodowych spełnień, obfituje w nowe wyzwania dające wiele satysfakcji.
Spełnienia marzeń, realizacji planów, szczęścia, wszystkiego co najpiękniejsze!


Życzą studenci Sekcji Penitencjarnej NKP

z opiekunem dr Moniką Badowską-Hodyr

Wizyt – warsztatów penitencjarnych ciąg dalszy …



 
Dnia 12 grudnia 2012r. odwiedziliśmy Zakład Karny w Tarnowie dzięki życzliwości Pana Dyrektora tegoż Zakładu płk mgr Grzegorza Koziary,  Bardzo dziękujemy!,
Wraz z opiekunem dr Moniką Badowską-Hodyr około godziny
10 wyruszyliśmy ze stacji PKP Rzeszów Główny w kierunku Tarnowa. Podróż upłynęła wszystkim w radosnej atmosferze. Na miejsce dotarliśmy około godziny 12.15.
W Zakładzie Karnym bardzo serdecznie powitała nas Pani Kierownik Działu Penitencjarnego Z.akładu Karnego w Tarnowie, mjr mgr Jolanta Misiak, po czym udaliśmy się do Sali Konferencyjnej, gdzie Pani Kierownik przedstawiła nam bardzo interesującą prezentację dotyczącą realizowanych oddziaływań penitencjarnych. Sporo uwagi zostało poświęcone programom profilaktycznym realizowanym w Zakładzie Karnym w Tarnowie, te ciekawsze zostały nam bardzo dokładnie przedstawione. Po prezentacji mieliśmy możliwość zadawania pytań na nurtujące nas tematy, z której oczywiście skorzystaliśmy. W drugiej części spotkania, już bezpośrednio udaliśmy się na teren ścisły zakładu karnego. Rozpoczęliśmy od oddziału półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z pracującym tam wychowawcą. Nowym doświadczeniem był dla nas pobyt w oddziale dla sprawców przestępstw zakwalifikowanych jako „niebezpieczni”, który jest jednymn z nielicznych w Polsce.
Nasza wizyta zakończyła się spotkaniem z kapelanem Zakładu Karnego w Tarnowie, który przybliżył nam swoją pracę.
Około godziny 16 opuściliśmy Zakład Karny w Tarnowie. Pełni wrażeń, nowych doświadczeń penitencjarnych, refleksji, wracaliśmy do Rzeszowa. Mieliśmy okazję podziwiać tarnowski Rynek, nie tak piękny jak rzeszowski, aczkolwiek wypełniony już świątecznym klimatem.
 
Tarnów… było penitencjarnie i refleksyjnie! J
 
 
 

I my mamy swojego krasnoludka!!!!!!!!


W „krainie tysiąca zamków i jednego klucza” …

 

W dniach od 12 do 14 listopada br. wraz z naszym opiekunem dr Moniką Badowską-Hodyr uczestniczyliśmy w warsztatach penitencjarnych podczas kolejnej wizyty na terenie jednostek penitencjarnych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu: Zakładzie Karnym Wrocław Nr 1 oraz Zakładzie Karnym Wołów.
Wczesnym rankiem, 12 listopada, wyjechaliśmy z Rzeszowa, aby móc jeszcze tego samego dnia podziwiać otulony wieczorną aurą Wrocław.



Mimo długiej podróży, byliśmy pełni energii. Udało się nam nawet odnaleźć kilka krasnoludków. Jeden był wyjątkowy… zdradził nam wiele tajemnic i legend kryjących się w murach kamieniczek przy ulicy Więziennej.


 

Kolejne dni były bardzo intensywne. Pierwsza część warsztatów odbyła się przy ulicy Kleczkowskiej. Zakład jest typową budowlą penitencjarną, składającą się z trzech pawilonów mieszkalnych. Dwa z nich zbudowane są na planie krzyża i litery „Y”. Wnętrze pawilonów zbudowane jest w formie galeryjkowej, gdzie po dwóch stronach galeryjek znajdują się cele mieszkalne. Zakład Karny Wrocław Nr 1 powstał w 1889 roku.
 
 

 

Dzięki życzliwości Pana Dyrektora płk mgr Kazimierza Markiewicza mogliśmy zapoznać się
 z zadaniami realizowanymi w pracy penitencjarnej w poszczególnych Oddziałach Penitencjarnych, ze środkami oddziaływań penitencjarnych takimi jak zatrudnienie, zajęcia kulturalno-oświatowe, działalność społeczna, podtrzymywanie kontaktów z rodziną i środowiskiem zewnętrznym, ponadto ze strukturą poszczególnych oddziałów oraz z warunkami socjalno-bytowymi skazanych.
W godzinach popołudniowych, specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu Pan mjr Wiesław Zwiefka przybliżył nam problematykę penitencjarną związaną z uwarunkowaniami zdarzeń nadzwyczajnych – samouszkodzeń i samobójstw na terenie jednostek penitencjarnych OISW Wrocław. Podzielił się z nami także swoim wieloletnim zawodowym doświadczeniem oraz uwrażliwił na specyfikę pracy pedagoga penitencjarnego. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i wiele wartościowych rad! Kolejnym ważnym merytorycznie punktem wyjazdu było spotkanie z kapelanem Służby Więziennej,
o. Kazimierzem Tyberskim, który dzieląc się z nami swoimi refleksjami z posługi kapłańskiej w zakładach karnych, wzbogacił nasze spojrzenie na wielowymiarowość pracy z drugim człowiekiem, który z różnych względów znalazł się „na zakręcie swojej drogi życiowej”. Były pytania… dużo pytań, refleksje, wątpliwości, którymi wspólnie się dzieliliśmy do późnych godzin nocnych. Naprawdę trudno nam było się rozstać!
O. Kazimierz Tyberski – osobowość wyjątkowa i niepowtarzalna, o niezwykłej sile oddziaływania, bogata doświadczeniem, z którego to doświadczenia warto czerpać!

 


 

Ostatni dzień naszych warsztatów penitencjarnych odbył się w Zakładzie Karnym w Wołowie. Panu Dyrektorowi Zakładu Karnego w Wołowie mjr Robertowi Kuczera bardzo dziękujemy za możliwość przyjazdu. Kolejny niezwykle dla nas wartościowy pobyt, wyczerpujący merytorycznie, w pełni pozwalający na konfrontację teorii resocjalizacji z praktyką penitencjarną.

            Historia wołowskiej jednostki penitencjarnej sięga swoimi korzeniami ostatniej dekady XIX wieku. Jej budowę, trwającą blisko 3 lata, rozpoczęto wiosną 1892 r. Kompleks budynków więziennych wzniesiono przy drodze z Wołowa do Ścinawy, na terenie ówczesnej Polskiej Wsi (Polnischdorf). W dniu 1 października 1895 r. zleceniodawca przedsięwzięcia - Pruskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – przekazało obiekt do użytku. Zakład Karny w Wołowie jest jednostką typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych
z wydzielonymi oddziałami dla odbywających karę po raz pierwszy oraz zakładu karnego typu półotwartego, przeznaczoną wyłącznie dla mężczyzn. Jednostka dysponuje oddziałem terapeutycznym, a od 1998r. funkcjonuje w niej jeden z pierwszych i jednocześnie największych w Polsce oddziałów dla 31. skazanych
i tymczasowo aresztowanych tzw. niebezpiecznych. Na terenie Zakładu Karnego w Wołowie działalność edukacyjną prowadzi nowoczesne Centrum Kształcenia Ustawicznego, wyposażone m.in. w pracownię komputerową oraz wysokiej klasy sprzęt audiowizualny

 



Ostatni dzień warsztatów penitencjarnych został wzbogacony o ponowny pobyt w Zakładzie Karnym Wrocław Nr 1 i spotkanie z Panem ppłk mgr Robert Staszem, Zastępcą Dyrektora - Kierującym Oddziałem Penitencjarnym Nr III. Ponieważ byliśmy pełni wrażeń, bogaci o nowe doświadczenia penitencjarne, mogliśmy na koniec zapytać o wszelkie kwestie, które nas, przyszłych penitencjarystów nurtują, niepokoją, ciekawią. Było po prostu SUPER!!!

            Bardzo dziękujemy wszystkim Funkcjonariuszom – za życzliwość, otwartość i chęć podzielenia się
z nami swoim doświadczeniem i wiedzą. Dzięki temu był to tak bardzo udany i niezapomniany wyjazd!
J




 

 

 

Z działalności Sekcji – kolejne refleksje penitencjarne …


W dniu 8 listopada br. odbyło się spotkanie Sekcji Penitencjarnej. Już po raz kolejny zaproszenie na nasze czwartkowe wieczory z problematyką penitencjarną przyjął ppłk dr Witold Kędzierski, wybitny praktyk penitencjarny. W związku z burzliwą dyskusją, która w ostatnich tygodniach rozgorzała w Polsce, wspólnie staraliśmy się odnieść do przepisów, które surowy wyrok zamieniły na karę 25 lat pozbawienia wolności, także do środków pracy penitencjarnej z tak trudnymi przypadkami.
Nie zabrakło osoby, która nie podzieliłaby się swoją refleksją na ten temat. W dyskusji poruszony został także problem kary śmierci. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, rozwiało niektóre wątpliwości, zainspirowało i pobudziło do refleksji. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania z Panem ppłk dr Witoldem Kędzierskim pełne będą interesujących nas tematów z dziedziny penitencjarystyki.
Za spotkanie i wspólny czas BARDZO DZIĘKUJEMY!

Kolejne spotkanie przyszłych praktyków penitencjarnych


W dniu 25 października br. odbyło się kolejne spotkanie Sekcji Penitencjarnej. Jako że członkowie Sekcji są bardzo zróżnicowani rocznikowo, a do tego dochodzi różnica
w poziomie wiedzy, Pani Doktor Monika Badowska-Hodyr zaplanowała na nasze spotkanie prezentację zawierającą wybrane aspekty z obszaru problematyki penitencjarnej, uwzględniając przepisy Kodeksu Karnego Wykonawczego. Prezentacja została wzbogacona o najnowsze statystyki. Była to doskonała okazja do zdobycia nowej wiedzy i utrwalenia już posiadanej w tym zakresie. Był także czas na dyskusję – myślą przewodnią były refleksje czy osoba odbywająca karę pozbawienia wolności ma prawo do moralnej rehabilitacji, czy osobom z długoletnimi wyrokami łatwo walczyć o powrót do społeczeństwa. Ze spraw organizacyjnych poruszyliśmy temat zbliżającego się przedstawienia w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Osoby zaangażowane otrzymały scenariusze, uzgodnione zostały terminy prób do spektaklu. Pierwsza próba już 9 listopada!

Wracamy po wakacjach !

Spotkanie Sekcji Penitencjarnej – 11 październik 2012r.
 
Po wakacyjnej przerwie spotkania naszej Sekcji znowu ruszają i będą odbywać się
w czwartki w tygodniu 2 o godzinie 18.15 w sali nr 120.
O wszelkich zmianach, jeśli takie nastąpią, będziemy informować na bieżąco na blogu, lub na gazetce ściennej (gablota – parter budynku UR przy ul. Ks. Jałowego).
Pierwsze spotkanie było przede wszystkim spotkaniem organizacyjnym. Opiekun Sekcji, [niezmiennie i wytrwale od 8 lat:)] dr Monika Badowska-Hodyr przywitała wszystkich obecnych, a następnie zajęliśmy się ustaleniem terminu spotkań i ich tematyką. Ze słów Pani Doktor wynika, że czekają na nas bardzo wartościowe merytorycznie zajęcia, spotkania z praktykami penitencjarnymi oraz liczne warsztaty penitencjarne
w ramach wizyt studyjnych do zakładów karnych OISW Rzeszów, ale nie tylko. Mamy nadzieję, że te ambitne plany w pełni zrealizujemy i wyniesiemy z nich jak najwięcej wiedzy potrzebnej w przyszłości, w pracy zawodowej.
Korzystając z okazji, Pani Doktor i kilku obecnych członków Sekcji Penitencjarnej podzieliło się wrażeniami z uczestnictwa w VIII Penitencjarnym Obozie Naukowym, który odbył się w Zakładzie Karnym w Łupkowie dniach od 7 do 14 września br. Było o czym opowiadać, gdyż cały wyjazd był pełen atrakcji i ciekawych wydarzeń. O obozie pisaliśmy poprzednio - dlatego zachęcamy do „lektury” :) .
W najbliższym czasie czekają nas wizyty w Zakładzie Karnym w Rzeszowie oraz intensywna praca w związku z zorganizowaniem już po raz trzeci w grudniu br., w ramach świątecznego spotkania rodzinnego, spektaklu „Jest taki kwiat” dla dzieci osób odbywających karę pozbawienia wolności wspólnie z grupą osadzonych. Role wśród nas zostały podzielone na pierwszym spotkaniu. Wśród osadzonych zostaną rozdzielone lada dzień. Już niedługo zaczną się próby, a jaki będzie finał – napiszemy :) Za przychylność naszej inicjatywie bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi Zakładu Karnego w Rzeszowie ppłk mgr Andrzejowi Leńczukowi.
I na koniec, choć nie mniej ważnym punktem spotkania były wybory.
Z przyjemnością informujemy, że Przewodniczącą Sekcji Penitencjarnej na rok akademicki 2012/2013 została Karolina Pałac, która z pewnością godnie będzie nas reprezentowała. Natomiast Sekretarzem, Małgorzata Dąbrowska, która z pomocą Katarzyny Kupczyk i Klaudii Karmonik będzie się opiekowała blogiem Sekcji.
Zachęcamy do śledzenia kolejnych wydarzeń z życia Sekcji Penitencjarnej NKP, które skrupulatnie będą tu opisywane.
Wszystkich chętnych i zarazem zainteresowanych tematyką penitencjarną serdecznie zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach!