sobota, 22 lutego 2014

Spotkanie sekcji

ZAPRASZAMY NA PIERWSZE SPOTKANIE SEKCJI PENITENCJARNEJ 
W SEMESTRZE LETNIM
Wszystkich studentów zainteresowanych tematyką penitencjarną!
5 marca o godzinie 17.00 w sali 120

Wydział Pedagogiczny
ul. Ks. Jałowego 24

środa, 12 lutego 2014

,,PODBÓJ ARESZTU ŚLEDCZEGO SANOK"




            W dniu 21 stycznia 2014r. studenci Sekcji Penitencjarnej wraz z opiekunem
dr Moniką Badowską-Hodyr odwiedzili Areszt Śledczy Sanok. Wyjazd z Rzeszowa odbył się już o godzinie 6.45 z dworca głównego PKS, by kilka minut przed godziną 9.00 być pod bramą Aresztu Śledczego. W jednostce tej studentki Sekcji Penitencjarnej Uniwersytetu Rzeszowskiego były po raz pierwszy. Dla administracji Aresztu również było to pierwsze doświadczenie, gdyż nie gościli do tej pory u siebie jeszcze studentów, chociaż odwiedzali ich w grupach zorganizowanych uczniowie szkół średnich.
            Po dopełnieniu wszelkich formalności, już na terenie Aresztu powitał nas Pan Dyrektor Aresztu Śledczego w Sanoku, ppłk. Adam Zarzyczny, psycholog penitencjarny ppor. Łukasz Matusz oraz Kierownik Działu Penitencjarnego kpt. Janusz Wańcowiat.
            Na początku spotkania/wizyty studyjnej zaprezentowano nam jednostkę penitencjarną na tle innych jednostek Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie. Także wszelkie regulacje i przepisy stanowiące o jej roli i zdaniach realizowanych w pracy z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności i tymczasowo aresztowanymi. Pan psycholog penitencjarny przybliżył nam swoje obowiązki i opowiedział o praktycznej stronie pracy z osadzonymi. Począwszy od przedstawienia nam „oficjalnej” i prawnej strony swojego stanowiska, a skończywszy na zaprezentowaniu ciekawostek codzienności penitencjarnej i przybliżeniu nieszablonowych zachowań swoich podopiecznych. Dowiedzieliśmy się m.in. iż do osadzonych trzeba podchodzić z pewnym dystansem, ale także kredytem zaufania, że większość z nich nie traktuje psychologa penitencjarnego jako funkcjonariusza Służby Więziennej, chociaż nim jest, chociażby ze względu na to, iż nie ma on na sobie munduru podczas codziennej pracy, ale ubranie cywilne, co automatycznie zmniejsza dystans i nadaje rozmowie bardziej interpersonalny charakter. Jest to bardzo ważne, pomocne w rozmowach i podejściu do osadzonych oraz w rozwiązywaniu różnych konfliktów. Zadawaliśmy sporo pytań, bowiem już podczas podróży pojawiały się dyskusje na różne penitencjarne problemy, nurtujące nas przyszłych pedagogów resocjalizacyjnych. Otrzymywaliśmy satysfakcjonujące odpowiedzi i z pewnością będzie to w przyszłości owocowało zarówno w pracy zawodowej, jak i w dalszym toku studiowania.

Podczas pobytu mieliśmy także możliwość porozmawiania z jednym z panów osadzonych, który odbywał swój trzeci rok kary. Był to młody człowiek, który podzielił się
z nami swoimi refleksjami na temat izolacji więziennej, planów na przyszłość, co chciałby zmienić i co zmienił z perspektywy czasu i dotychczasowego doświadczenia. Zapewnił nas, że dla człowieka wolnego przymusowe odizolowanie jest doświadczeniem przykrym, pozostawiającym ślad w psychice i nie można się do tego stanu przyzwyczaić nawet po kilku latach. Człowiek ,,za kratami” uczy się bardzo dobrej obserwacji i nabiera dystansu do ludzi. Potrafi rozpoznawać emocje, mimikę, gesty, bo jest to niezbędne, by poradzić sobie w więziennym środowisku. Nasz rozmówca był w trakcie uzupełniania swojego wykształcenia średniego i zrobił na nas naprawdę pozytywne wrażenie swoja postawą i podejściem zarówno do nas jak i do siebie oraz przyszłości i swoich planów.

Następnie udaliśmy się z Panem psychologiem już bezpośrednio na teren ścisły Aresztu. Było to niesamowicie ciekawe doświadczenie, uzupełniające dodatkowo naszą wiedzę, mobilizujące do ponownych przemyśleń na temat osadzonych, pracy w Służbie Więziennej oraz rozbudzające naszą ciekawość problemów penitencjarnych. Z pewnością wiedza, którą mieliśmy możliwość zdobyć będąc w Areszcie Śledczym w Sanoku przyniesie nam wszystkim w przyszłości wartość poznawczą z perspektywy wzbogacenia naszego doświadczenia praktycznego.
W imieniu studentów Sekcji Penitencjarnej NKP Uniwersytetu Rzeszowskiego chciałabym ponownie podziękować Dyrektorowi Aresztu Śledczego w Sanoku Panu ppłk. Adamowi Zarzycznemu, Kierownikowi Działu Penitencjarnego kpt. Januszowi Wańcowiatowi oraz Panu psychologowi penitencjarnemu ppor. Łukaszowi Matuszowi za ciepłe przyjęcie i podzielenie się z nami swoimi doświadczeniami oraz za poświęcony czas!

Gorące podziękowania przede wszystkim dla naszej Pani Opiekun dr Monice Badowskiej-Hodyr za zorganizowanie wyjazdu!

Studenci Sekcji Penitencjarnej POZDRAWIAJĄ!



Link do AŚ Sanok. Zapraszamy: