poniedziałek, 29 czerwca 2015

Zakład Karny Opole Lubelskie, I Seminarium Penitencjarne

22-24 kwietnia 2015r.

W dniach 22-24 kwietnia 2015r. Sekcja Penitencjarna Uniwersytetu Rzeszowskiego udała się wraz z opiekunami dr Moniką Badowską-Hodyr oraz mgr Agnieszką Wróbel-Chmiel na wizytę studyjną do Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim. Podczas pobytu, w nawiązaniu do wcześniejszych ustaleń organizacyjnych, odbyło się I Seminarium Penitencjarne nt. „Za murami więzienia… Pedagogiczne, psychologiczne i prawne aspekty współczesnej penitencjarystyki i jej wymiar praktyczny”. Zorganizowałyśmy także, przy wsparciu Kadry Zakładu Karnego Opole Lubelskie, warsztaty dla osadzonych nt. „Kobiety istnieją po to, aby je kochać… o miłości i szacunku do kobiet”.

Wszystko zaczęło się  22 kwietnia już o godzinie 5:10 na przystanku PKS Rzeszów Dworzec Podmiejski. Grupa sześciu studentek, III i V roku Pedagogiki resocjalizacyjnej, wraz z opiekunami Sekcji udała się w trzygodzinną podróż do Lublina. Następnie chwilowa przerwa na „rozprostowanie kości” i ponad godzinna przejażdżka busem do Opola Lubelskiego. Towarzyszył nam dobry humor, żartobliwe komentarze na temat celu naszej podróży oraz ekstremalnych warunków drogowych. Opole Lubelskie przywitało nas piękną pogodą...
Gdy dotarłyśmy do Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim zostałyśmy bardzo serdecznie powitane przez Pana Dyrektora Zakładu Karnego płk Zbigniewa Drożyńskiego oraz Kadrę Penitencjarną. Podczas prezentacji poznałyśmy specyfikę funkcjonowania Jednostki, jej przeznaczenie i genezę, także porządek wewnętrzny. Dzięki uprzejmości Kadry Penitencjarnej zostałyśmy dokładnie oprowadzone po terenie ścisłym. Początki Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim sięgają 2009 roku. Jak mogłyśmy się przekonać jest to jednostka wykorzystująca nowoczesne technologie. Charakterystyczny jest brak wieżyczek z funkcjonariuszami. Na każdym kroku możemy zamiast tego obserwować czuwający nad porządkiem i bezpieczeństwem monitoring. To najnowocześniejszy zakład karny w Polsce, jednak nie tylko to zwróciło naszą uwagę. Zostałyśmy zapoznane z niezwykle wartościowymi z perspektywy społecznej reintegracji programami penitencjarnymi, systemem Noe.NET oraz dokumentacją penitencjarną. Dzięki Panu psychologowi, por. Tomaszowi Korczyńskiemu, który oprowadzał nas po Jednostce, mogłyśmy poczuć atmosferę każdego miejsca... zarówno widzianego oczami funkcjonariuszy, jak i osadzonych. Około godziny 18 miałyśmy możliwość spotkania się z kapelanem więziennym, który przybliżył nam swoją pracę. Przebywanie na terenie zakładu karnego z pewnością dostarcza nam wiele przeżyć, a także nas rozwija merytorycznie, jednak możliwość obcowania z ludźmi, którzy rzeczywiście sprawdzają się w swojej pracy jest niezastąpione. Ksiądz kapelan uświadomił nam, że czasami trzeba cierpliwie czekać, aż ktoś pozwoli nam sobie pomóc. „Bóg cię kocha, nie ważne jaki masz artykuł”. Wrażenie robi fakt, iż osadzeni nauczyli się nie tylko współpracować z kapelanem i ze sobą nawzajem, lecz także przychodzić, pomimo swoich uprzedzeń i porozmawiać z człowiekiem, który czeka na to, aby móc im pomóc. Jedną z rad, które uzyskałyśmy w trakcie pobytu była zatem właśnie dewiza, wiara w to, że zmienimy życie jakiegoś człowieka, nawet jeżeli dotarcie do niego zajmie nam ponad 2 lata.
Wieczorny czas był bogaty w penitencjarne dyskusje, refleksje nad wyborami człowieka, którego życiem często kieruje przypadek, także doświadczeniem izolacji, które wyciska piętno na biografii człowieka uwikłanego i zagubionego.
Drugiego dnia pobytu w Opolu Lubelskim odbyło się I Seminarium Penitencjarne. Jego temat brzmiał „Za murami więzienia… Pedagogiczne, psychologiczne i prawne aspekty współczesnej penitencjarystyki i jej wymiar praktyczny.” Była to możliwość zapoznania się z działaniami penitencjarnymi podejmowanymi przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Lublinie. Zorganizowanie I Seminarium Penitencjarnego było możliwe dzięki przychylności Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie ppłk Włodzimierza Jacka Głucha oraz Dyrektora Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim płk Zbigniewa Drożyńskiego.



mjr Tomasz Suseł, Kierownik Penitencjarny AŚ Lublin, program/projekt „NOWA DROGA”

mjr Sławomir Miroński,  Kierownik Penitencjarny ZK Biała Podlaska, program/projekt „ASYSTENT”

dr Monika Badowska-Hodyr, „Kobieta – matka – izolacja więzienna”

mgr Agnieszka Wróbel-Chmiel, „Wzorzec ojcowski w percepcji skazanych mężczyzn”

Program I Seminarium Penitencjarnego był bardzo bogaty merytorycznie. Seminarium otworzył ppłk Włodzimierz Jacek Głuch, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie, a następnie głos zabrała Pani dr Monika Badowska-Hodyr, opiekun naukowy naszej Sekcji Penitencjarnej. Po wystąpieniach wprowadzających odbyła się projekcja kilkudziesięciominutowego filmu o Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. Po projekcji filmu Pan mjr Tomasz Suseł, Kierownik Penitencjarny AŚ Lublin zaprezentował program/projekt „NOWA DROGA”. Pan mjr Sławomir Miroński,  Kierownik Penitencjarny ZK Biała Podlaska przybliżył nam program/projekt „ASYSTENT”. Pani dr Monika Badowska-Hodyr przedstawiła prezentację projektu „Kobieta – matka – izolacja więzienna”, a Pani mgr Agnieszka Wróbel-Chmiel wyniki badań w obszarze tematycznym „Wzorzec ojcowski w percepcji skazanych mężczyzn”. Na zakończenie Seminarium wprowadzono nas w problematykę z zakresu realizacji szkoleń kadry służby więziennej podnoszących kwalifikacje zawodowe  w celu zapewnienia właściwego poziomu stosowania kary pozbawienia wolności zgodnie z międzynarodowymi zasadami Praw człowieka - w ramach norweskiego mechanizmu finansowego 2009 -2014 pn. „Wsparcie Służby Więziennej, w tym sankcji pozawięziennych”. I Seminarium Penitencjarne było dla nas okazją do wzbogacenia wiedzy z obszaru problematyki penitencjarnej – niezwykle wartościowe i ważne – dlatego też już wkrótce II Seminarium Penitencjarne!!!
Jeszcze tego samego dnia spędziłyśmy urocze popołudnie w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Miasteczko przywitało nas gorącym słońcem oraz urokliwym Rynkiem. Nad położnym w dolinie Rynkiem wznosi się Góra Trzech Krzyży, którą zdobyłyśmy.

Miasto zaprasza na spacer i z pewnością zawitamy tu ponownie, by posmakować  specjalności gospodarzy: kogutka pieczonego z ciasta.



Trzeciego dnia pobytu zorganizowałyśmy przy wsparciu Kadry Penitencjarnej warsztaty edukacyjno-profilaktyczne. Ich temat brzmiał: „Kobiety istnieją po to, aby je kochać… o miłości i szacunku do kobiet”. Warsztaty odbyły się na terenie ścisłym zakładu karnego. Uczestniczyła w nich grupa 10 osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy. Zdobyłyśmy dzięki nim kolejne doświadczenie penitencjarne. Uczestnicy warsztatów bardzo aktywnie w nich uczestniczyli, z zaangażowaniem, wspólnie z prowadzącymi, dyskutowali oraz wspólnie poszukiwaliśmy rozwiązań ważnych społecznie sytuacji konfliktowych i problemowych. Warsztaty – ich cel został w pełni zrealizowany!




Na zakończenie spotkałyśmy się z Panem Dyrektorem Zakładu Karnego płk Zbigniewem Drożyńskim oraz Kadrą Penitencjarną. Podziękowałyśmy za ogromne merytoryczne wsparcie i opiekę podczas pobytu.
Wraz z całym składem Sekcji Penitencjarnej NKP UR obecnym w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, serdecznie dziękujemy Pani dr Monice Badowskiej-Hodyr oraz Pani mgr Agnieszce Wróbel-Chmiel za kolejną możliwość skonfrontowania teorii uniwersyteckiej z praktyką penitencjarną. Podziękowania składamy również Dyrektorowi Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim płk Zbigniewowi Drożyńskiemu oraz jego Zespołowi, który towarzyszył nam we wszystkie dni, nie przestając zaciekawiać, odpowiadać na pytania oraz udzielać rad na przyszłość w pracy penitencjarnej.