poniedziałek, 1 lutego 2016

Kobieta w izolacji penitencjarnej – kolejna rzeczywistość która wpisuje się w działania naszej Sekcji, kolejne wartościowe merytorycznie doświadczenie!




W dniu 22 stycznia 2016r. studenci Sekcji Penitencjarnej NKP Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z opiekunami dr Moniką Badowską–Hodyr oraz mgr Agnieszką Wróbel–Chmiel uczestniczyli w kolejnej wizycie studyjnej. Tym razem w Areszcie Śledczym w Nisku. Wizyta rozpoczęła się w godzinach porannych, tuż po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z pobytem na terenie ścisłym jednostki penitencjarnej. Za taką możliwość i wyjątkowe merytorycznie doświadczenie bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi ppłk. Kazimierzowi Krupie oraz całej Kadrze Penitencjarnej Aresztu Śledczego w Nisku.
Zostaliśmy bardzo serdecznie powitani. Na wstępie Kierownik Działu Penitencjarnego mjr Simona Wójtowicz przedstawiła specyfikację jednostki. Areszt Śledczy Nisko jest jedyną jednostką penitencjarną na Podkarpaciu w której karę pozbawienia wolności odbywają kobiety. Jednostka jest niewielka, usytuowana w centrum Niska obok gmachu Sądu Rejonowego i siedziby Urzędu Miasta i Gminy z którymi jest połączona łącznikiem.
Następnie wraz z Kierownikiem Działu Ochrony wyruszyliśmy w głąb jednostki. Zaprezentowano nam oddziały i dwa pola spacerowe – pomysłowo usytuowane wewnątrz „przejścia”. Podczas wizyty mogliśmy zobaczyć cele zabezpieczającą, cele jednoosobową, cele wieloosobowe, a także łaźnię, kuchnię i salę widzeń. Pojawiało się wiele pytań, wywiązywały się ciekawe dyskusje.
Po przejściu przez „kryminał” udaliśmy się do sali widzeń, gdzie Kierownik Działu Ewidencji dzielił się z nami swoim doświadczeniem. Przedstawił nam budowę akt osobowościowych i streścił funkcjonowanie systemu Noe.NET.
 Następnie mieliśmy przyjemność porozmawiać z Kierownikiem Działu Terapeutycznego, który prowadzi terapię dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Alkohol jest powodem przestępstw, rozbicia rodzin, niepowodzeń życiowych. Po wpadnięciu w sidła nałogu trzeba być naprawdę silnym, by podjąć walkę o normalne życie. Pierwszy raz się nie uda, drugi być może też nie. Wychodzenie z nałogu można porównać do „wojny”. Nie liczą się przegrane bitwy, ale wygranie wojny. Każda bitwa, każda próba uzyskania trzeźwości, odzyskania rodziny, odzyskania wolności przybliża do osiągnięcia celu.
            Na zakończenie powróciła do nas Pani Kierownik Działu Penitencjarnego mjr Simona Wójtowicz wraz z „kronikami”, dzięki którym mogliśmy zapoznać się z wieloma wartościowymi inicjatywami penitencjarnymi realizowanymi w pracy z podopiecznymi w Areszcie Śledczym w Nisku, współpracą ze społecznością lokalną oraz działaniami z obszaru readaptacji społecznej. Podzieliła się swoim doświadczeniem, podsumowała nasze spotkanie, odpowiedziała na wiele naszych pytań i życzyła wytrwałości w zdobywaniu doświadczeń penitencjarnych.



MODUS OPERANDI sprawców zabójstw – szkolenie Centrum Psychologii Sądowej...



Dnia 16 i 17 stycznia 2016r. w Krakowie studentka naszej sekcji Dorota Cisek, wraz z opiekunem dr Moniką Badowską-Hodyr czynnie uczestniczyły w praktycznym studium psychologii śledczej dotyczącym modus operandi sprawców zabójstw. Szkolenie było II modułem ze studium psychologii śledczej, zostało zorganizowane przez Centrum Psychologii Sądowej.
            W godzinach porannych zjawiłyśmy się na miejscu, aczkolwiek z przyczyn organizacyjnych rozpoczęcie szkolenia zostało przesunięte o prawie dwie godziny. W związku z tym był czas na poranną kawę. I tutaj bardzo miła niespodzianka... Miałyśmy przyjemność wypić pyszną kawę i podyskutować merytorycznie w towarzystwie prowadzącego szkolenie dr Macieja Szaszkiewicza. Pan doktor jest psychologiem sądowym – emerytowanym adiunktem i biegłym sądowym z zakresu psychologii sądowej krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, profiler, także były psycholog penitencjarny w Areszcie Śledczym. Jest wykładowcą w kilku szkołach wyższych na wydziałach psychologii, pedagogiki i prawa. Prowadzi także liczne szkolenia dla sądów, prokuratur i policji. Posiada rekomendację biegłego sądowego w zakresie psychologii sądowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego z nominacji. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym monografii „Tajemnice grypserki”. Panu Doktorowi bardzo dziękujemy za wspólny czas i podzielenie się swoim doświadczeniem! Było wyjątkowo!



            Samo szkolenie rozpoczęło się po godzinie 11.30. Sala była pełna i gromadziła zainteresowanych z całej Polski. Pierwszy dzień poświęcony był istocie modus operandi, którego wszystkie definicje sprowadzają się do odpowiedzi na pytanie: „Jak popełniono przestępstwo?”. Całość szkolenia obejmowała następujące zagadnienia:

  • Historia, pojęcie oraz definicje modus operandi
  • Determinanty charakterystycznego zachowania się sprawcy.
  • Typologia motywacyjno - behawioralna sprawców zabójstw.
  • Modus operandi w różnych formach zabójstwa wielokrotnego:
  • Zabójcy zawodowi, seryjni, masowi.
  • Praktyczne wskazówki ustalania modus operandi.
  • Możliwości wykorzystania modus operandi na potrzeby procesu wykrywczego.
  • Modus operandi w procesie karnym
  • Część praktyczna poświęcona analizie przypadków.


Tymczasem przed nami powrót do zagadnień penitencjarnych oraz ambitne plany na uczestnictwo w szkoleniu dotyczącym profilowania kryminalnego. Naprawdę warto!!!

W wolnej chwili zachęcamy do przeczytania rozmowy z dr Maciejem Szaszkiewiczem: