poniedziałek, 1 lutego 2016

MODUS OPERANDI sprawców zabójstw – szkolenie Centrum Psychologii Sądowej...



Dnia 16 i 17 stycznia 2016r. w Krakowie studentka naszej sekcji Dorota Cisek, wraz z opiekunem dr Moniką Badowską-Hodyr czynnie uczestniczyły w praktycznym studium psychologii śledczej dotyczącym modus operandi sprawców zabójstw. Szkolenie było II modułem ze studium psychologii śledczej, zostało zorganizowane przez Centrum Psychologii Sądowej.
            W godzinach porannych zjawiłyśmy się na miejscu, aczkolwiek z przyczyn organizacyjnych rozpoczęcie szkolenia zostało przesunięte o prawie dwie godziny. W związku z tym był czas na poranną kawę. I tutaj bardzo miła niespodzianka... Miałyśmy przyjemność wypić pyszną kawę i podyskutować merytorycznie w towarzystwie prowadzącego szkolenie dr Macieja Szaszkiewicza. Pan doktor jest psychologiem sądowym – emerytowanym adiunktem i biegłym sądowym z zakresu psychologii sądowej krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, profiler, także były psycholog penitencjarny w Areszcie Śledczym. Jest wykładowcą w kilku szkołach wyższych na wydziałach psychologii, pedagogiki i prawa. Prowadzi także liczne szkolenia dla sądów, prokuratur i policji. Posiada rekomendację biegłego sądowego w zakresie psychologii sądowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego z nominacji. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym monografii „Tajemnice grypserki”. Panu Doktorowi bardzo dziękujemy za wspólny czas i podzielenie się swoim doświadczeniem! Było wyjątkowo!



            Samo szkolenie rozpoczęło się po godzinie 11.30. Sala była pełna i gromadziła zainteresowanych z całej Polski. Pierwszy dzień poświęcony był istocie modus operandi, którego wszystkie definicje sprowadzają się do odpowiedzi na pytanie: „Jak popełniono przestępstwo?”. Całość szkolenia obejmowała następujące zagadnienia:

  • Historia, pojęcie oraz definicje modus operandi
  • Determinanty charakterystycznego zachowania się sprawcy.
  • Typologia motywacyjno - behawioralna sprawców zabójstw.
  • Modus operandi w różnych formach zabójstwa wielokrotnego:
  • Zabójcy zawodowi, seryjni, masowi.
  • Praktyczne wskazówki ustalania modus operandi.
  • Możliwości wykorzystania modus operandi na potrzeby procesu wykrywczego.
  • Modus operandi w procesie karnym
  • Część praktyczna poświęcona analizie przypadków.


Tymczasem przed nami powrót do zagadnień penitencjarnych oraz ambitne plany na uczestnictwo w szkoleniu dotyczącym profilowania kryminalnego. Naprawdę warto!!!

W wolnej chwili zachęcamy do przeczytania rozmowy z dr Maciejem Szaszkiewiczem: