niedziela, 11 czerwca 2017

"Prison Art" - wyjątkowy projekt w przestrzeni penitencjarnej...

Dnia 10 maja 2017 roku studenci Sekcji Penitencjarnej NKP UR wraz z opiekunami dr Moniką Badowską-Hodyr oraz mgr Agnieszką Wróbel-Chmiel mieli okazję odbyć wizytę studyjną w Oddziale Zewnętrznym w Chmielowie.


W pierwszej części spotkania mieliśmy okazję wysłuchać podstawowych informacji dotyczących organizacji jednostki i jej funkcjonowania. Zaprezentowano nam formy i metody pracy z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności, do których należy nauczanie, zatrudnienie, działalność sportowa, kulturalno-oświatowa a także podtrzymywanie kontaktów z rodziną i programy resocjalizacyjne i readaptacyjne.
Głównym celem naszej wizyty oraz doskonałym praktycznym uzupełnieniem krótkiego wykładu było spotkanie z przedstawicielami projektu realizowanego w ramach twórczej resocjalizacji „Prison Art”. Tę część spotkania poprowadziła Pani Joanna Baran, wolontariuszka Fundacji Sławek oraz opiekun artystyczny projektu, a także jej podopieczny, Pan Maciej, który odbywa karę pozbawienia wolności.
Pani Joanna przedstawiła powstanie projektu, który początkowo opierał się na rysowaniu prac na aukcje charytatywne, na leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Jednak z czasem prace zdobyły większe zainteresowanie, stąd pomysł promowania projektu na portalu społecznościowym facebook. „Prison Art” otrzymuje wiele zaproszeń do współpracy artystycznej, pan Maciej tworzył między innymi prace do piosenek zespołu Paragraf 64. Wiele uczelni pragnie nawiązać z nimi kontakt, ukazują przykład twórczej resocjalizacji w praktyce. 
Sam skazany opisuje proces w następujących słowach: „Obecnie odnalazłem sens, ideę i cel w tym, co robimy. Nigdy wcześniej nie pomyślałem, że ktoś taki jak ja może dać komuś coś od siebie, pomóc komuś swoją pracą, czy stworzyć coś, co będzie miało pozytywny odbiór i będzie się podobało. Najbardziej w całej akcji podoba mi się rysowanie, aby komuś pomóc. A zaraz potem to, że robimy to razem” (cyt. Maciej B.)
Po krótkiej prezentacji projektu uczestnicy mogli obejrzeć zaprezentowane prace Pana Macieja, wymienić poglądy dotyczące projektu a także zadawać pytania. Zarówno Pani Joanna jak i Pan Maciej chętnie angażowali się w rozmowy ze studentami i opiekunami.


Link: