poniedziałek, 28 listopada 2011

Akcja „PODZIEL SIĘ PACZKĄ”


W dniach 16-17 listopada br., dzięki przychylności Pana Dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego prof. dr hab. Mieczysława Radochońskiego zorganizowałyśmy na naszym Wydziale akcję „PODZIEL SIĘ PACZKĄ”. Jej celem było pozyskanie środków finansowych na zakup rzeczy niezbędnych do przygotowania paczek świątecznych dla dzieci osób odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Paczki te zostaną przekazane w dniu wystawienia spektaklu „Jest taki kwiat” – 18 grudnia, który studentki Sekcji Penitencjarnej UR przygotowują wspólnie z osadzonymi z Zakładu Karnego w Rzeszowie dla dzieci osadzonych.
Efekty zbiórki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania – zebrałyśmy 420 zł.! Nie  ukrywamy zadowolenia z faktu, iż tak chętnie i życzliwe podeszliście do tej akcji. Do puszek wrzucaliście głownie monety – ale nie zabrakło także pieniędzy papierowych. Za to, że potrafiliście odmówić sobie kawy, wafelka czy innych słodkości na rzecz dzieci, za każdy „grosik” SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!


poniedziałek, 21 listopada 2011

Międzynarodowa Konferencja Naukowa Opole – Turawa, 3 – 4 listopad 2011r.


Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Opole – Turawa, 3 – 4 listopad 2011r.
„W POSZUKIWANIU OPTYMALNEGO MODELU WIĘZIENNICTWA.
KADROWO-ORGANIZACYJNE UWARUNKOWANIA PROCESU RESOCJALIZACJI
W PLACÓWKACH PENITENCJARNYCH”


W dniach 3 - 4 listopada 2011 r. już po raz trzeci odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. „W poszukiwaniu optymalnego modelu więziennictwa. Kadrowo-organizacyjne uwarunkowania procesu resocjalizacji w placówkach penitencjarnych”, zorganizowana przez Uniwersytet Opolski, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu oraz Opolski Zarząd Okręgowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, na którą została zaproszona dr Monika Badowska–Hodyr wraz z reprezentacją Sekcji: Mirelą Rakszawską i Anitą Kowalewską. Honorowymi gośćmi byli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pan Stanisław Chmielewski, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Opolu ppłk Ilona Pietrasz oraz Wiesław Żurawski – Przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Pan Stanisław Chmielewski

Uroczystego otwarcia Konferencji w Sali Widowiskowej Uniwersytetu Opolskiego dokonali prof. dr hab. inż. Krystyna Czaja – Rektor Uniwersytetu Opolskiego oraz prof. zw. dr hab. Zenon Jasiński – Dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych. Następnie odbyła się Sesja Plenarna, której przewodniczyli  prof. zw. dr hab. Zenon Jasiński oraz prof. zw. dr hab. Andrzej Bałandynowicz a w której głos zabrało wielu znamienitych naukowców i praktyków, wśród nich Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Centralnego Zarządu Służby Więziennej Pan płk Wiktor Głowniak,  Pan Andrzej Martusewicz - Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów oraz prof. zw. dr hab. Andrzej Bałandynowicz, który mówił o reformowaniu więziennictwa na poziomie rewolucji a nie stagnacji. Głos zabrali również prof. dr hab. Marek Konopczyński (Współczesne kierunki zmian w resocjalizacji skazanych), prof. dr hab. Tadeusz Cielecki (Model więziennictwa czy model polityki karnej) oraz prof. dr hab. Jan Maciejewski, którego tematem wystąpienia było: Wzór osobowy funkcjonariusza Służby Więziennej w perspektywie socjologii grup dyspozycyjnych.

prof. dr hab. inż. Krystyna Czaja – Rektor Uniwersytetu Opolskiego

prof. zw. dr hab. Zenon Jasiński
 

 Swoje wystąpienia przedstawili także goście z zagranicy reprezentujący Uniwersytety w Hradec Kralowe, Opawie i Bańskiej Bystrzycy, Wilnie oraz Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny w Kijowie.

Przedstawiciele z zagranicy

Uczestnikami Konferencji byli również przedstawiciele polskiej nauki reprezentujący Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy im. J. Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Rzeszowski oraz Akademię im. J. Długosza w Częstochowie, Wyższą Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie,  Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnobrzegu, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Raciborzu, Dolnośląską Wyższą Szkołę we Wrocławiu i Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Opolu, Dyrektorzy Okręgowi Służby Więziennej, specjaliści Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej,  Okręgowych Inspektoratów oraz aresztów śledczych i zakładów karnych z całego kraju i studenci Uniwersytetu Opolskiego, Raciborskiego, Warszawskiego i Rzeszowskiego.

Wystąpienie prof. dr hab. UO Tadeusza Cieleckiego
 
Wystąpienie prof. dr hab. Marka Konopczyńskiego

W drugim dniu, obrady Konferencji odbyły się w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej „Korab” w Turawie. Uczestnicy Konferencji pracowali w sekcjach tematycznych, którym przewodniczyli profesorowie wraz z dyrektorami zakładów karnych i aresztów śledczych Okręgu Opolskiego Służby Więziennej. Sekcja pierwsza dotyczyła Stanu i Perspektywy rozwoju więziennictwa. Przewodniczyli jej prof. zw. dr hab. Andrzej Baładynowicz oraz płk Stanisław Isalski. W drugiej przewodniczącymi byli prof. dr hab. UO Tadeusz Cielecki i mjr Jan Filas a tematem obrad były: Uwarunkowania funkcjonowania kadry penitencjarnej. Tematem kolejnej sekcji były Bariery i możliwości resocjalizacji penitencjarnej, a przewodniczyli jej prof. WSNS dr hab. Sławomir Sobczak oraz ppłk Mirosław Rasławski. W tej sekcji zabrała głos dr Monika Badowska-Hodyr, opiekunka naszej Sekcji, której wystąpienie dotyczyło warsztatu pracy penitencjarnej z perspektywy Szwedzkiej Służby Więziennej. Ostatnia, czwarta sekcja obradowała na temat: Zakłady karne w perspektywie badawczej studenckich kół naukowych. Członkami jej byli studenci Uniwersytetów: Opolskiego, Warszawskiego, Raciborskiego i Rzeszowskiego. Tematem naszego wystąpienia, studentów Sekcji Penitencjarnej reprezentujących Uniwersytet Rzeszowski, było Warsztat pracy penitencjarnej a minimalizowanie skutków izolacji więziennej. W sekcji czwartej głos zabrali również doktoranci Uniwersytetu Opolskiego i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, opiekun Koła Naukowego „Dwa Światy” i przedstawiciele Fundacji Centrum Aktywnego Wsparcia.
 Zamykając obrady prof. Zenon Jasiński podziękował wszystkim uczestnikom Konferencji, zapraszając równocześnie na kolejną czwartą, którą zaplanowano na rok 2013.
Na koniec pragniemy złożyć podziękowania dr Irenie Mudreckiej z Uniwersytetu Opolskiego za zaproszenie nas do udziału w Konferencji. Dla nas, studentów, to kolejne niezwykle wartościowe doświadczenie i kolejna okazja do konfrontacji teorii resocjalizacji z praktyką penitencjarną.


środa, 16 listopada 2011

Spotkanie Sekcji 19.10.2011 r.

            W dniu 19 października odbyło się drugie spotkanie naszej Sekcji. Omówiliśmy naukową inicjatywę – aktywne uczestnictwo w Konferencji Opole – Turawa, która odbędzie się w listopadzie 2011 roku oraz projekt – spektakl świąteczny „Jest taki kwiat”, który będzie przez nas wystawiony w Zakładzie Karnym w Rzeszowie w grudniu 2011 roku. Zostały rozdane role, grane przez studentki, ustaliliśmy kwestie prób, które będą odbywały się w zakładzie karnym, dekoracji, jak i strojów potrzebnych do przedstawienia. Uczestniczkami tego przedsięwzięcia zostały: Celarek Kasia, Dobczyńska Małgosia, Dudek Kasia, Dumara Ola, Gontarz Gabrysia, Kowalewska Anita, Niwa Ola, Osetek Ania, Rakszawska Mirela i Szylar Kasia. Kilka ról przypadło osadzonym z Zakładu Karnego w Rzeszowie, którzy wspólnie z nami zgodzili się przygotować przedstawienie.
Omówiliśmy również szczegóły akcji: „Podziel się paczką”, wybrałyśmy osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie tej akcji, jak również osoby, które przygotują puszki na pieniążki na prezenty dla dzieci i osoby, które zajmą się zebraniem ich wśród studentów naszego Uniwersytetu. Oprócz tego poruszyłyśmy kwestie się spraw bieżących naszej Sekcji, czyli wybrałyśmy osoby odpowiedzialne za zrobienie gazetki. Na zakończenie spotkania nasza Pani doktor przedstawiła nam prezentację nt.: „Więziennego dzieciństwa”.