sobota, 29 grudnia 2012


Niech Nowy Rok 2013 pełen będzie osobistych sukcesów, zawodowych spełnień, obfituje w nowe wyzwania dające wiele satysfakcji.
Spełnienia marzeń, realizacji planów, szczęścia, wszystkiego co najpiękniejsze!


Życzą studenci Sekcji Penitencjarnej NKP

z opiekunem dr Moniką Badowską-Hodyr

Wizyt – warsztatów penitencjarnych ciąg dalszy …



 
Dnia 12 grudnia 2012r. odwiedziliśmy Zakład Karny w Tarnowie dzięki życzliwości Pana Dyrektora tegoż Zakładu płk mgr Grzegorza Koziary,  Bardzo dziękujemy!,
Wraz z opiekunem dr Moniką Badowską-Hodyr około godziny
10 wyruszyliśmy ze stacji PKP Rzeszów Główny w kierunku Tarnowa. Podróż upłynęła wszystkim w radosnej atmosferze. Na miejsce dotarliśmy około godziny 12.15.
W Zakładzie Karnym bardzo serdecznie powitała nas Pani Kierownik Działu Penitencjarnego Z.akładu Karnego w Tarnowie, mjr mgr Jolanta Misiak, po czym udaliśmy się do Sali Konferencyjnej, gdzie Pani Kierownik przedstawiła nam bardzo interesującą prezentację dotyczącą realizowanych oddziaływań penitencjarnych. Sporo uwagi zostało poświęcone programom profilaktycznym realizowanym w Zakładzie Karnym w Tarnowie, te ciekawsze zostały nam bardzo dokładnie przedstawione. Po prezentacji mieliśmy możliwość zadawania pytań na nurtujące nas tematy, z której oczywiście skorzystaliśmy. W drugiej części spotkania, już bezpośrednio udaliśmy się na teren ścisły zakładu karnego. Rozpoczęliśmy od oddziału półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z pracującym tam wychowawcą. Nowym doświadczeniem był dla nas pobyt w oddziale dla sprawców przestępstw zakwalifikowanych jako „niebezpieczni”, który jest jednymn z nielicznych w Polsce.
Nasza wizyta zakończyła się spotkaniem z kapelanem Zakładu Karnego w Tarnowie, który przybliżył nam swoją pracę.
Około godziny 16 opuściliśmy Zakład Karny w Tarnowie. Pełni wrażeń, nowych doświadczeń penitencjarnych, refleksji, wracaliśmy do Rzeszowa. Mieliśmy okazję podziwiać tarnowski Rynek, nie tak piękny jak rzeszowski, aczkolwiek wypełniony już świątecznym klimatem.
 
Tarnów… było penitencjarnie i refleksyjnie! J
 
 
 

I my mamy swojego krasnoludka!!!!!!!!


W „krainie tysiąca zamków i jednego klucza” …

 

W dniach od 12 do 14 listopada br. wraz z naszym opiekunem dr Moniką Badowską-Hodyr uczestniczyliśmy w warsztatach penitencjarnych podczas kolejnej wizyty na terenie jednostek penitencjarnych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu: Zakładzie Karnym Wrocław Nr 1 oraz Zakładzie Karnym Wołów.
Wczesnym rankiem, 12 listopada, wyjechaliśmy z Rzeszowa, aby móc jeszcze tego samego dnia podziwiać otulony wieczorną aurą Wrocław.



Mimo długiej podróży, byliśmy pełni energii. Udało się nam nawet odnaleźć kilka krasnoludków. Jeden był wyjątkowy… zdradził nam wiele tajemnic i legend kryjących się w murach kamieniczek przy ulicy Więziennej.


 

Kolejne dni były bardzo intensywne. Pierwsza część warsztatów odbyła się przy ulicy Kleczkowskiej. Zakład jest typową budowlą penitencjarną, składającą się z trzech pawilonów mieszkalnych. Dwa z nich zbudowane są na planie krzyża i litery „Y”. Wnętrze pawilonów zbudowane jest w formie galeryjkowej, gdzie po dwóch stronach galeryjek znajdują się cele mieszkalne. Zakład Karny Wrocław Nr 1 powstał w 1889 roku.
 
 

 

Dzięki życzliwości Pana Dyrektora płk mgr Kazimierza Markiewicza mogliśmy zapoznać się
 z zadaniami realizowanymi w pracy penitencjarnej w poszczególnych Oddziałach Penitencjarnych, ze środkami oddziaływań penitencjarnych takimi jak zatrudnienie, zajęcia kulturalno-oświatowe, działalność społeczna, podtrzymywanie kontaktów z rodziną i środowiskiem zewnętrznym, ponadto ze strukturą poszczególnych oddziałów oraz z warunkami socjalno-bytowymi skazanych.
W godzinach popołudniowych, specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu Pan mjr Wiesław Zwiefka przybliżył nam problematykę penitencjarną związaną z uwarunkowaniami zdarzeń nadzwyczajnych – samouszkodzeń i samobójstw na terenie jednostek penitencjarnych OISW Wrocław. Podzielił się z nami także swoim wieloletnim zawodowym doświadczeniem oraz uwrażliwił na specyfikę pracy pedagoga penitencjarnego. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i wiele wartościowych rad! Kolejnym ważnym merytorycznie punktem wyjazdu było spotkanie z kapelanem Służby Więziennej,
o. Kazimierzem Tyberskim, który dzieląc się z nami swoimi refleksjami z posługi kapłańskiej w zakładach karnych, wzbogacił nasze spojrzenie na wielowymiarowość pracy z drugim człowiekiem, który z różnych względów znalazł się „na zakręcie swojej drogi życiowej”. Były pytania… dużo pytań, refleksje, wątpliwości, którymi wspólnie się dzieliliśmy do późnych godzin nocnych. Naprawdę trudno nam było się rozstać!
O. Kazimierz Tyberski – osobowość wyjątkowa i niepowtarzalna, o niezwykłej sile oddziaływania, bogata doświadczeniem, z którego to doświadczenia warto czerpać!

 


 

Ostatni dzień naszych warsztatów penitencjarnych odbył się w Zakładzie Karnym w Wołowie. Panu Dyrektorowi Zakładu Karnego w Wołowie mjr Robertowi Kuczera bardzo dziękujemy za możliwość przyjazdu. Kolejny niezwykle dla nas wartościowy pobyt, wyczerpujący merytorycznie, w pełni pozwalający na konfrontację teorii resocjalizacji z praktyką penitencjarną.

            Historia wołowskiej jednostki penitencjarnej sięga swoimi korzeniami ostatniej dekady XIX wieku. Jej budowę, trwającą blisko 3 lata, rozpoczęto wiosną 1892 r. Kompleks budynków więziennych wzniesiono przy drodze z Wołowa do Ścinawy, na terenie ówczesnej Polskiej Wsi (Polnischdorf). W dniu 1 października 1895 r. zleceniodawca przedsięwzięcia - Pruskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – przekazało obiekt do użytku. Zakład Karny w Wołowie jest jednostką typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych
z wydzielonymi oddziałami dla odbywających karę po raz pierwszy oraz zakładu karnego typu półotwartego, przeznaczoną wyłącznie dla mężczyzn. Jednostka dysponuje oddziałem terapeutycznym, a od 1998r. funkcjonuje w niej jeden z pierwszych i jednocześnie największych w Polsce oddziałów dla 31. skazanych
i tymczasowo aresztowanych tzw. niebezpiecznych. Na terenie Zakładu Karnego w Wołowie działalność edukacyjną prowadzi nowoczesne Centrum Kształcenia Ustawicznego, wyposażone m.in. w pracownię komputerową oraz wysokiej klasy sprzęt audiowizualny

 



Ostatni dzień warsztatów penitencjarnych został wzbogacony o ponowny pobyt w Zakładzie Karnym Wrocław Nr 1 i spotkanie z Panem ppłk mgr Robert Staszem, Zastępcą Dyrektora - Kierującym Oddziałem Penitencjarnym Nr III. Ponieważ byliśmy pełni wrażeń, bogaci o nowe doświadczenia penitencjarne, mogliśmy na koniec zapytać o wszelkie kwestie, które nas, przyszłych penitencjarystów nurtują, niepokoją, ciekawią. Było po prostu SUPER!!!

            Bardzo dziękujemy wszystkim Funkcjonariuszom – za życzliwość, otwartość i chęć podzielenia się
z nami swoim doświadczeniem i wiedzą. Dzięki temu był to tak bardzo udany i niezapomniany wyjazd!
J




 

 

 

Z działalności Sekcji – kolejne refleksje penitencjarne …


W dniu 8 listopada br. odbyło się spotkanie Sekcji Penitencjarnej. Już po raz kolejny zaproszenie na nasze czwartkowe wieczory z problematyką penitencjarną przyjął ppłk dr Witold Kędzierski, wybitny praktyk penitencjarny. W związku z burzliwą dyskusją, która w ostatnich tygodniach rozgorzała w Polsce, wspólnie staraliśmy się odnieść do przepisów, które surowy wyrok zamieniły na karę 25 lat pozbawienia wolności, także do środków pracy penitencjarnej z tak trudnymi przypadkami.
Nie zabrakło osoby, która nie podzieliłaby się swoją refleksją na ten temat. W dyskusji poruszony został także problem kary śmierci. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze, rozwiało niektóre wątpliwości, zainspirowało i pobudziło do refleksji. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania z Panem ppłk dr Witoldem Kędzierskim pełne będą interesujących nas tematów z dziedziny penitencjarystyki.
Za spotkanie i wspólny czas BARDZO DZIĘKUJEMY!

Kolejne spotkanie przyszłych praktyków penitencjarnych


W dniu 25 października br. odbyło się kolejne spotkanie Sekcji Penitencjarnej. Jako że członkowie Sekcji są bardzo zróżnicowani rocznikowo, a do tego dochodzi różnica
w poziomie wiedzy, Pani Doktor Monika Badowska-Hodyr zaplanowała na nasze spotkanie prezentację zawierającą wybrane aspekty z obszaru problematyki penitencjarnej, uwzględniając przepisy Kodeksu Karnego Wykonawczego. Prezentacja została wzbogacona o najnowsze statystyki. Była to doskonała okazja do zdobycia nowej wiedzy i utrwalenia już posiadanej w tym zakresie. Był także czas na dyskusję – myślą przewodnią były refleksje czy osoba odbywająca karę pozbawienia wolności ma prawo do moralnej rehabilitacji, czy osobom z długoletnimi wyrokami łatwo walczyć o powrót do społeczeństwa. Ze spraw organizacyjnych poruszyliśmy temat zbliżającego się przedstawienia w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Osoby zaangażowane otrzymały scenariusze, uzgodnione zostały terminy prób do spektaklu. Pierwsza próba już 9 listopada!

Wracamy po wakacjach !

Spotkanie Sekcji Penitencjarnej – 11 październik 2012r.
 
Po wakacyjnej przerwie spotkania naszej Sekcji znowu ruszają i będą odbywać się
w czwartki w tygodniu 2 o godzinie 18.15 w sali nr 120.
O wszelkich zmianach, jeśli takie nastąpią, będziemy informować na bieżąco na blogu, lub na gazetce ściennej (gablota – parter budynku UR przy ul. Ks. Jałowego).
Pierwsze spotkanie było przede wszystkim spotkaniem organizacyjnym. Opiekun Sekcji, [niezmiennie i wytrwale od 8 lat:)] dr Monika Badowska-Hodyr przywitała wszystkich obecnych, a następnie zajęliśmy się ustaleniem terminu spotkań i ich tematyką. Ze słów Pani Doktor wynika, że czekają na nas bardzo wartościowe merytorycznie zajęcia, spotkania z praktykami penitencjarnymi oraz liczne warsztaty penitencjarne
w ramach wizyt studyjnych do zakładów karnych OISW Rzeszów, ale nie tylko. Mamy nadzieję, że te ambitne plany w pełni zrealizujemy i wyniesiemy z nich jak najwięcej wiedzy potrzebnej w przyszłości, w pracy zawodowej.
Korzystając z okazji, Pani Doktor i kilku obecnych członków Sekcji Penitencjarnej podzieliło się wrażeniami z uczestnictwa w VIII Penitencjarnym Obozie Naukowym, który odbył się w Zakładzie Karnym w Łupkowie dniach od 7 do 14 września br. Było o czym opowiadać, gdyż cały wyjazd był pełen atrakcji i ciekawych wydarzeń. O obozie pisaliśmy poprzednio - dlatego zachęcamy do „lektury” :) .
W najbliższym czasie czekają nas wizyty w Zakładzie Karnym w Rzeszowie oraz intensywna praca w związku z zorganizowaniem już po raz trzeci w grudniu br., w ramach świątecznego spotkania rodzinnego, spektaklu „Jest taki kwiat” dla dzieci osób odbywających karę pozbawienia wolności wspólnie z grupą osadzonych. Role wśród nas zostały podzielone na pierwszym spotkaniu. Wśród osadzonych zostaną rozdzielone lada dzień. Już niedługo zaczną się próby, a jaki będzie finał – napiszemy :) Za przychylność naszej inicjatywie bardzo dziękujemy Panu Dyrektorowi Zakładu Karnego w Rzeszowie ppłk mgr Andrzejowi Leńczukowi.
I na koniec, choć nie mniej ważnym punktem spotkania były wybory.
Z przyjemnością informujemy, że Przewodniczącą Sekcji Penitencjarnej na rok akademicki 2012/2013 została Karolina Pałac, która z pewnością godnie będzie nas reprezentowała. Natomiast Sekretarzem, Małgorzata Dąbrowska, która z pomocą Katarzyny Kupczyk i Klaudii Karmonik będzie się opiekowała blogiem Sekcji.
Zachęcamy do śledzenia kolejnych wydarzeń z życia Sekcji Penitencjarnej NKP, które skrupulatnie będą tu opisywane.
Wszystkich chętnych i zarazem zainteresowanych tematyką penitencjarną serdecznie zapraszamy do udziału w naszych spotkaniach!

wtorek, 23 października 2012

To już ósmy rok!

 
VIII Penitencjarny Obóz Naukowy już za nami !!!!!!!!
Było lepiej niż mogliśmy sobie wyobrazić !!!
 
 
Studenci Sekcji Penitencjarnej Uniwersytetu Rzeszowskiego w dniach od 7 – 14 września 2012r. mieli możliwość po raz kolejny przekonać się jak wygląda praca funkcjonariuszy Służby Więziennej i życie osadzonych za murami zakładu karnego. Doskonała możliwość konfrontacji teorii z praktyką
i  niepowtarzalna okazja zdobycia i wzbogacenia swojego doświadczenia penitencjarnego!!!
 
Nasza przygoda rozpoczęła się 7 września w samo południe. Z głównego dworca PKS w Rzeszowie o 12.15 ruszyliśmy w kierunku Sanoka, skąd w radosnej atmosferze odjechaliśmy do Łupkowa.
Po przyjeździe na miejsce, zakwaterowaniu i rozpakowaniu się, odbyło się pierwsze spotkanie
z Dyrektorem Zakładu Karnego w Łupkowie, ppłk mgr Markiem Grabkiem. Następnie spędziliśmy czas na zapoznawaniu się z planem naszych praktyk i dyskutowaniem na nurtujące nas tematy penitencjarne.
 
 Czas w kolejnych dniach wykorzystany był do maksimum J. Dla niektórych z nas była to pierwsza wizyta w zakładzie karnym. Korzystaliśmy z możliwości zadawania pytań a odpowiedzi na nie przybliżały nam realny obraz pracy wychowawcy penitencjarnego.
Mieliśmy również możliwość uczestniczenia w Komisji Penitencjarnej. Bardzo wartościową lekcją okazał się dla nas udział w Wokandzie, po której mieliśmy okazję porozmawiać z Sędzią Penitencjarnym i Prokuratorem, którzy przybliżyli nam najważniejsze kwestie związane z ich pracą.
 
Zapoznaliśmy się z celami i zadaniami realizowanymi w pracy penitencjarnej ze skazanymi,
ze środkami oddziaływań resocjalizacyjnych stosowanymi wobec skazanych, takimi jak zatrudnienie, zajęcia kulturalno-oświatowe, działalność społeczna, podtrzymywanie kontaktów z rodziną
i środowiskiem zewnętrznym, ponadto ze strukturą poszczególnych oddziałów, z warunkami socjalno-bytowymi skazanych oraz z zadaniami realizowanymi w pracy resocjalizacyjnej wychowawców, psychologa, Działu Penitencjarnego i Działu Ochrony.
 
Również Odział Zewnętrzny w Moszczańcu Zakładu Karnego w Łupkowie otworzył przed nami swoją bramę. Zapoznaliśmy się z wewnętrzną strukturą zakładu, jego pomieszczeniami oraz zasadami jego funkcjonowania. Skorzystaliśmy także z możliwości bezpośredniego przyjrzenia się pracy wychowawców, dzięki czemu uzyskaliśmy rzeczywisty obraz ich codziennych obowiązków oraz zmagań z rzeczywistością penitencjarną bezpośredniego kontaktu i pracy z podopiecznym, osobą odbywającą karę pozbawienia wolności, doświadczającym izolacji w instytucji totalnej jaką jest zakład karny.
 
Uczestniczyliśmy także w zajęciach, na które przybył przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku. Było to dla bardzo ważne doświadczenie, możliwość dyskusji nie tylko podczas zajęć wspólnie z osadzonymi, ale także już po opuszczeniu zakładu karnego. Dzieliliśmy się między sobą naszymi przemyśleniami, tym jakie podopieczni Służby Więziennej mają doświadczenie życiowe i poglądy na życie, pracę, pobyt w zakładzie karnym oraz perspektywy na przyszłość.
 
Popołudnia spędzaliśmy na doskonaleniu sztuki samoobrony prowadzonej przez instruktora KravMaga Andrzeja Płazę z Podkarpackiej Szkoły KravMaga. Instruktorowi dziękujemy za ciekawe i wyczerpujące zajęcia! Po intensywnych zmaganiach na świeżym powietrzu wspólnie spędzaliśmy wieczory filmowe – tematyka penitencjarna, m.in.: „Midnight Express”, „Nietykalni” oraz „Lincz”. Mieliśmy również możliwość sprawdzenia naszych umiejętności strzeleckich, gdyż została nam udostępniona strzelnica należąca
do zakładu karnego. Nie brakowało wśród nas strzelców wyborowych!!! Wszyscy świetnie sobie radziliśmy
J.
 

 

Wszystko co dobre szybko się kończy! W piątek 14 września o 9.57 opuściliśmy Łupków. Był to dla nas czas praktyki oraz zdobywania cennych doświadczeń. My jako studenci jesteśmy niezmiernie wdzięczni przede wszystkim Dyrektorowi Zakładu Karnego
w Łupkowie, wszystkim funkcjonariuszom oraz naszej Pani Opiekun dr Monice Badowskiej-Hodyr za możliwości pogłębiania naszych zainteresowań, poszerzania wiedzy teoretycznej
a przede wszystkim zdobywania doświadczenia penitencjarnego, tak bardzo ważnego
w przygotowaniu do przyszłej pracy zawodowej!!!!!!
 

Bieszczadzki potworek ;)
 
 


wtorek, 5 czerwca 2012

Ostatnie spotkanie przed wakacjami!


W dniu 29 maja odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Sekcji Penitencjarnej. Nie mogło być inaczej, przybył do nas długo wyczekiwany gość Dyrektor Zakładu Karnego
w Rzeszowie ppłk mgr Andrzej Leńczuk. Nasz miły Gość scharakteryzował nam jednostkę w której pracuje, jej działalność, nie obyło się także bez ciekawostek, którym przysłuchiwaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem ;). W prezentacji STAWIAMY NA TERAPIĘ Pan Dyrektor przybliżył nam organizację procesu oddziaływań terapeutycznych wobec osób uzależnionych w podkarpackich jednostkach penitencjarnych. Prezentacja dotyczyła terapii dla skazanych uzależnionych od środków odurzających, alkoholu, a także terapii dla osób z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi w tym zaburzeniami preferencji seksualnych. Po raz kolejny zdobyliśmy bardzo wartościową wiedzę!!! Dziękujemy! Podziękowania należą się także naszym koleżankom z III i V roku, które kończą studia i  których obecność na spotkaniach naszej Sekcji Penitencjarnej była niezastąpiona.
Będziemy Tęsknić!
WSZYSTKIM SYMPATYKOM SEKCJI PENITENCJARNEJ ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI, KTÓRE PRZYNIOSĄ WYJĄTKOWE I NIEZAPOMNIANE WSPOMNIENIA!!!
Do zobaczenia już w październiku!


środa, 30 maja 2012

Warszawa zdobyta…



Grupa jedenastu śmiałków wraz z naszym opiekunem sekcji dr Moniką Badowską-Hodyr  18 maja ruszyło na podbój Warszawy. Nasza przygoda rozpoczęła się już o godzinie 01.00 w nocy kiedy to wyruszyliśmy autobusem PKS w stronę Warszawy. Podróż odbywała się w bardzo radosnej atmosferze, większość z nas prawie w ogóle nie spało. Nie dokuczało nam zmęczenie i senność. Na miejsce dotarliśmy o 07.00 rano. O godzinie 9.00 byliśmy umówieni w Biurze Dozoru Elektronicznego niestety nie obyło się bez przygód. Na początku pociągiem miejskim ruszyliśmy w stronę nowo wybudowanego Stadionu Narodowego – byliśmy pod jego wielkim wrażeniem. Następnie poddając się urokowi Warszawy zawędrowaliśmy za daleko, ale najważniejsze – na umówione spotkanie nie spóźniliśmy się! Bo jak się okazało wszyscy studenci wraz z Panią doktor posiadają nienaganną kondycję.




Gdy dotarliśmy na miejsce wszyscy już na nas czekali a Pan gen. Paweł Nasiłowski przekazał nam gruntowną wiedzę dotyczącą systemu odbywania kary pozbawienia wolności jakim jest System Dozoru Elektronicznego. Mieliśmy możliwość obejrzenia także najnowocześniejszego sprzętu bez którego system ten nie mógłby funkcjonować. Każdy z nas miał możliwość zadawania pytań z czego korzystaliśmy, gdyż nikt tak jak Pan gen. Paweł Nasiłowski człowiek o ogromniej wiedzy i pasji nie przekazałby nam tak solidnej wiedzy dotyczącej tego specyficznego systemu.


Nadajnik

Urządzenie monitorujące

O godzinie 12.30 umówieni byliśmy w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów. Dotarcie tam przy charakterystycznym natężeniu ruchu jaki w Warszawie występuje, okazał się dla nas pestką, gdyż po raz kolejny udowodniliśmy sobie w jak świetnej kondycji jesteśmy ;)! Na miejscu odbyło się spotkanie z  Dyrekcją Aresztu Śledczego Panem mjr mgr Zbigniewem Królikowskim oraz zastępcą Panią kpt. mgr Haliną Lamecką. Przekazano nam wszelkie informacje dotyczące funkcjonowania i działalności jednostki. Areszt Śledczy Warszawa-Grochów ma pojemność 731 miejsc. Funkcjonuje tutaj zespół muzyczno-wokalny, grupa teatralna i grupa taneczna, które sprzyjają readaptacji społecznej skazanych, wyrównaniu deficytów, nabyciu nowych kompetencji społecznych a w rezultacie usunięciu przyczyn, które spowodowały wejście w konflikt z prawem. Mieliśmy także okazję zwiedzić Areszt.



Po oficjalnej i zaplanowanej pierwszej części naszej wyprawy wykazaliśmy się wielką spontanicznością. Postanowiliśmy, że wyjedziemy nieco później i zwiedzimy przynajmniej trochę Warszawy. Udało nam się to!!!!!!!!!!!!. Nasza przygoda dobiegła końca o godzinie 01.00 w nocy, kiedy nasz autobus dotarł do Rzeszowa dokładnie po 24 godzinach! Był to dla nas czas niezapomnianych wrażeń, połączony ze zdobywaniem wiedzy w sposób praktyczny, aż chce się więcej!!!!!!!!!!!!.







wtorek, 8 maja 2012

Międzynarodowa Konferencja Naukowa!



„(...) niezwykle ważnym jest, aby teoria naukowa dawała mocne podwaliny do działań praktycznych prowadzonych między innymi w jednostkach penitencjarnych”.

Już za rok będziemy mieli okazję uczestniczyć w odbywającej się co roku Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która jak dotąd odbywa się w ODK SW w Olszanicy. Spotkanie to objęte było patronatem Ministra Sprawiedliwości RP 
dr. Jarosława Gowina.  Tegoroczna konferencja odbyła się w dniach 23-25 kwietnia. Było to już kolejne spotkanie teoretyków i praktyków resocjalizacji, które organizował Uniwersytet Rzeszowski i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie. Tematem niniejszej konferencji były zachowania dewiacyjne w środowisku społecznym, ich wpływ na bezpieczeństwo publiczne, a także rola działań profilaktycznych i sposoby resocjalizacji. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele zagranicznych służb penitencjarnych
z Ukrainy, Słowacji czy Węgier. Wśród uczestników konferencji nie mogło zabraknąć opiekuna Naszej Sekcji dr Moniki Badowskiej–Hodyr, która podzieliła się z nami spostrzeżeniami i wnioskami z konferencji, a także wyraziła nadzieję, że jeśli będzie to możliwe za rok będziemy mogli wziąć w niej udział.

Nie możemy się już doczekać !!!!