niedziela, 15 lutego 2015

Walentynkowa twórcza resocjalizacja w Areszcie Śledczym w Lublinie…




W środę 11 lutego 2015 roku studenci Sekcji Penitencjarnej NKP UR odbyli kolejną wizytę studyjną. Tym razem odwiedziliśmy razem z naszymi opiekunkami dr Moniką Badowską-Hodyr i mgr Agnieszką Wróbel-Chmiel,Areszt Śledczy Lublin oraz Sąd Rejonowy w Świdniku!

Z Rzeszowa wynajętym busem wyjechaliśmy o godzinie 6.00 by o 9.00 wejść na teren ścisły Aresztu Śledczego w Lublinie. Jest to jednostka przeznaczona dla tymczasowo aresztowanych i skazanych mężczyzn oraz kobiet, młodocianych, odbywających karę po raz pierwszy i recydywistów penitencjarnych.
Na sali konferencyjnej Aresztu Śledczego bardzo serdecznie przywitał nas Pan Dyrektor ppłk Tomasz Banach. Przestawił nam zarys Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie oraz funkcjonowanie aresztu. Wyczerpująco i merytorycznie podzielił się z nami swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy penitencjarnej i opowiedział o zmianach jakie zachodzą w ciągu ostatnich lat w funkcjonowaniu Służby Więziennej.



Również Pan por. Krzysztof Głowiński, z-ca kierownika Działu Penitencjarnego przybliżył nam swoje wieloletnie doświadczenie w pracy z osadzonymi (przez wiele lat był wychowawcą penitencjarnym). Ze względu na planowane warsztaty zwrócił uwagę na różnicę w pracy penitencjarnej z mężczyznami, i z kobietami. Po spotkaniu, które utwierdziło nas jeszcze bardziej w potrzebie ciągłego doskonalenia naszych penitencjarnych umiejętności, udaliśmy się na oddział dla kobiet.



W warsztatach wzięło udział czternaście pań. Wspólnie podzieliliśmy się na kilkuosobowe grupy, rozdzieliliśmy przywiezione przez nas materiały (duże arkusze białego papieru, pędzle i kolory) i rozpoczęliśmy wspólną pracę. Tematem przewodnim zajęć, w związku z nadchodzącymi Walentynkami, była „Miłość – magnetyzm dwóch serc. Historie wielkich miłości na przestrzeni wieków”. Celem zajęć z kolei: wzmocnienie u uczestników warsztatów wrodzonych możliwości twórczych, kształtowanie twórczej postawy, wzbudzanie przeżyć estetycznych, wzbogacanie przeżyć i wyzwalanie emocji, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz wzmocnienie dyspozycji psychicznych pozwalających na konstruktywne doświadczanie siebie w relacji z drugim człowiekiem. Wsparciem dla nas był mł. wychowawca ds. KO i biblioteki, ppor. Rafał Paczos, koordynujący nasze zajęcia.



Po zakończeniu wizyty w Areszcie Śledczym w Lublinie udaliśmy się do Sądu Rejonowego w Świdniku, gdzie spotkaliśmy się z Starszym Kuratorem Zawodowym dla Dorosłych Panem Piotrem Wierzejskim, który przybliżył specyfikę pracy kuratora zawodowego.

Wieczorem powróciliśmy do Rzeszowa. Wyjazd był okazją do poszerzenia naszej wiedzy penitencjarnej. Za taką możliwość dziękujemy Panu Dyrektorowi Aresztu Śledczego w Lublinie, funkcjonariuszom Aresztu Śledczego w Lublinie oraz Panu Kuratorowi w Sądzie Rejonowym za poświęcony czas i podzielenie się swoim doświadczeniem życiowym, zawodowym! 

To kolejne ważne dla nas doświadczenia z perspektywy naszej przyszłej pracy zawodowej! 
Było super! 
Dziękujemy!