wtorek, 10 lutego 2015

Więzienne Mikołajki....



Początek grudnia dla studentek Sekcji Penitencjarnej NKP to realizacja projektu warsztatów resocjalizacji twórczej wspólnie z osadzonymi z Zakładu Karnego w Łupkowie podczas II części jubileuszowego X Penitencjarnego Obozu Naukowego.

W dniu 3 grudnia 2014r. (środa) w godzinach porannych wyjechałyśmy z Rzeszowa do Zakładu Karnego Łupków. Dzięki uprzejmości Dyrektora OISW Rzeszów Pana płk Andrzeja Leńczuka, który zorganizował dla nas transport mogłyśmy dojechać bezpośrednio do Łupkowa. Z uwagi na to, że poza naszymi osobistymi bagażami miałyśmy do zabrania także kostiumy oraz materiały na planowany projekt – było to spore udogodnienie.

Tym razem miejscem naszego zakwaterowania były pokoje gościnne nad miejscowym łupkowskim sklepem. Już około godziny 13.15 byłyśmy na terenie ścisłym zakładu karnego, gdzie powitał nas Pan Dyrektor ppłk Marek Grabek wraz z funkcjonariuszami. Pan por. Grzegorz Oleniacz przedstawił nam zaplanowany zarys najbliższych dni. Miały być one pracowite i pełne penitencjarnych wrażeń. 
Celem głównym II części X Penitencjarnego Obozu Naukowego było przygotowanie spektaklu z okazji Mikołajek dla dzieci z jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Sanoku. Panowie osadzeni już w listopadzie po przystąpieniu do projektu otrzymali scenariusze i uczyli się swoich ról. Teraz pozostało jeszcze wspólne przygotowanie dekoracji, wspólne próby i spektakl!

Po zapoznaniu się z planem na najbliższe dni udałyśmy się do miejsca zakwaterowania, na obiad i krótki odpoczynek.  W okolicach godziny 17.00 tego samego dnia, zaopatrzone w konieczne do przygotowania projektu materiały udałyśmy się do świetlicy Klubu przy zakładzie karnym. Tam wspólnie po kilku próbach powstała dekoracja do spektaklu, z ogromnym zaangażowaniem każdego z nas! Na arkuszach szarego papier utworzyliśmy to co wzbogaciło spektakl oprócz kostiumów. Było to bardzo pozytywne doświadczenie. W trakcie pracy panowie dzielili się swoimi przeżyciami, opowiadali o swoim pobycie w zakładzie karnym, o swoich marzeniach, relacjach z bliskimi i o tym jak planują swoje życie po odbyciu kary pozbawienia wolności.Mogłyśmy doświadczyć pracy penitencjarnej pod innym kątem. Podczas realizacji projektu cały czas towarzyszyła nam nasza Pani opiekun dr Monika Badowska-Hodyr wraz z Panią od spraw KO mł. chor. Sylwią Mataczyńską.


Czwartek być wielkim dniem, premierą spektaklu Jest taki kwiat…



Zdjęcia to jedynie namiastka naszych przeżyć i wspomnień. Wartościowe i bezcenne praktyczne doświadczenie z realizacji projektu i wspólnej pracy w obszarze oddziaływań penitencjarnych!




Przedstawienie dla wychowanków Domu Dziecka w Sanoku odniosło sukces. Pomimo stresu wszyscy poradziliśmy sobie naprawdę dobrze. Po spektaklu główni bohaterowie wręczyli dzieciom mikołajkowe podarunki. Uśmiech na twarzach najmłodszych był dla nas największą nagrodą i ogromna satysfakcją.
Kolejne przedstawienie z kolei sprawiło ogromna radość dzieciom podczas spotkania rodzinnego na terenie Zakładu Karnego Łupków w świetlicy w budynku administracyjnym jednostki. Dzieci dostały świąteczne prezenty, mogły nacieszyć się pięknymi kostiumami, poczuć się jak w krainie najpiękniejszej bajki. Widząc ich uśmiech – naprawdę było warto!


Na zakończenie podziękowałyśmy za wartościową współpracę i zaangażowanie. Realizując projekt z obszaru resocjalizacji twórczej, u uczestników kształtują się twórcze postawy, jest to okazja do rozbudzania wrażliwości estetycznej, także wzmocnienie dyspozycji psychicznych pozwalających na konstruktywne doświadczanie siebie w relacji z drugim człowiekiem, co sprzyja postawom prospołecznym. I za to WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W PROJEKT DZIĘKUJEMY!


A tak o naszym projekcie pisano: