wtorek, 22 grudnia 2015

...i kolejna wizyta studyjna... Zakład Karny Rzeszów Załęże



W dniu 10 grudnia 2015 roku studenci pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z pracownikami Katedry Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacyjnej dr Moniką Badowską–Hodyr oraz mgr Agnieszką Wróbel–Chmiel uczestniczyli w kolejnym spotkaniu studyjnym w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Wizyta rozpoczęła się w godzinach porannych, tuż po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z pobytem na terenie ścisłym jednostki penitencjarnej. Opiekujący się nami wychowawca na początku przedstawił ogólne informacje o zakładzie karnym, w tym o pojemności jednostki, aktualnym stanie osadzonych, charakterze jednostki i poszczególnych oddziałów oraz realizowanych programach profilaktycznych. 
Następnie obejrzeliśmy film kpt. Macieja Słysza pt. „Przepite życie”, w którym główną rolę grają skazani przebywający obecnie w zakładzie. Warto nadmienić iż Pan kpt. Maciej Słysz za obraz „Przepite życie” otrzymał Statuetkę Dobrego Łotra – Grand Prix w kategorii filmów amatorskich na olsztyńskim festiwalu filmowym, który jest miejscem prezentacji filmów z całego świata o tematyce penitencjarnej. Odbywa się on pod patronatem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz Wojewody Warmińsko–Mazurskiego. Jest to  autentyczna  historia  Dawida i Ryszarda, których nałóg doprowadził do popełnienia zbrodni, za które odsiadują długie wyroki. Film „Przepite życie” pokonał 20 konkurentów m.in. z USA, Izraela i Węgier. 

Po projekcji filmu, odbyło się spotkanie z trójką osadzonych przebywających w jednostce penitencjarnej. Skazani chętnie dzielili się swoim doświadczeniem z pobytu w zakładzie. Po spotkaniu z osadzonymi udaliśmy się na teren ścisły, by zapoznać się z warunkami socjalno-bytowymi osadzonych, strukturą organizacyjną Zakładu Karnego w Rzeszowie, szczegółowymi zadaniami, formami i metodami pracy z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności, m.in. takimi jak zatrudnienie, nauczanie, działalność kulturalno-oświatowa i sportowa, społeczna, podtrzymywanie kontaktów z rodziną, oddziaływaniami terapeutycznymi, ponadto z realizowanymi jednostce programami resocjalizacji i readaptacji społecznej
Było to dla nas bardzo cenne doświadczenie, za które dziękujemy Kadrze Penitencjarnej Zakładu Karnego w Rzeszowie.