wtorek, 17 października 2017

XIII edycja Penitencjarnego Obozu Naukowego – 25-29 wrzesień 2017 r.

Końcówka września okazała się dla Studentów Sekcji Penitencjarnej NKP Uniwersytetu Rzeszowskiego  bardzo pogodna… Delikatny powiew wiatru przyniósł porcję świeżej, penitencjarnej wiedzy a promienie jesiennego Słońca przywróciły wiarę w zmianę człowieka, zmianę na lepsze…


W dniach od 25-29 września 2017 roku odbyła się już XIII edycja Penitencjarnego Obozu Naukowego zorganizowanego przy Zakładzie Karnym Nr 1 w Grudziądzu. Dla nas – uczestników obozu był to szczególny wyjazd, ponieważ mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda życie kobiet skazanych na karę pozbawienia wolności oraz praca z nimi. Osadzone w zakładach karnych stanowią specyficzną grupę skazanych, która wymaga podejmowania specjalnych działań i metod z zakresu resocjalizacji, choćby z powodu odmiennych potrzeb społecznych czy odmiennej fizjologii. Zakład Karny Nr 1 w Grudziądzu stwarza odpowiednie warunki do poznania tej rzeczywistości penitencjarnej.


Zmagania z więzienną rzeczywistością studenci rozpoczęli od zapoznania się ze specyfiką jednostki, jej strukturą organizacyjną oraz szczegółowymi zadaniami, formami i metodami pracy z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności, tj. zatrudnieniem, nauczaniem, terapią, działalnością kulturalno-oświatową, podtrzymywaniem kontaktów z rodziną. Poza tym przedstawiono nam bogatą ofertę programów z zakresu readaptacji i reintegracji społecznej. Kolejnym etapem wizyty studyjnej było zwiedzanie Instytutu Historii i Pamięci usytuowanego w podziemiach jednostki. Uczestnicy obozu obejrzeli tam kilkunastominutowy film przedstawiający bogatą historię zakładu, którego początki historyczne sięgają XVIII wieku oraz mieli możliwość oglądnięcia zgromadzonych w tym miejscu eksponatów. Ponadto do najważniejszych etapów wyjazdu w kolejnych dniach można zaliczyć:
I.   Wizytę studyjną w oddziale terapeutycznym dla skazanych kobiet uzależnionych od alkoholu i oddziale terapeutycznym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.
II. Wizytę studyjną w jedynym w Polsce oddziale ginekologiczno-położniczym działającym w murach zakładu karnego.
III.  Wizytę studyjną w przywięziennym Domu Matki i Dziecka.
IV.   Wizytę studyjną w Centrum Kształcenia Ustawicznego.
V.      Udział w posiedzeniu Sądu Penitencjarnego.
VI. Organizację i realizację zajęć edukacyjno-warsztatowych wśród osadzonych w następujących obszarach:
·      zajęcia aktywizujące dla osób powyżej 65 roku życia – „Skarb przyjaźni”;
·       zajęcia skierowane do osadzonych kobiet przebywających w izolacji więziennej z dziećmi ­ ­– „Być Mamą – świadomość macierzyństwa”;
·      zajęcia z obszaru profilaktyki uzależnień – „Nałóg – intruz kradnący szczęście, wolność i poczucie bezpieczeństwa”.
VII.            Spotkanie z kapelanem więziennym.



 W trakcie naszej penitencjarnej podróży nie zapomnieliśmy również o Panu Waldku Dąbrowskim – sympatyku naszych działań, a przede wszystkim człowieku, który zechciał poświęcić swoje życia na pomoc innym. Odwiedziliśmy stworzone przez niego dwa ośrodki readaptacyjne dla byłych skazanych – w Toruniu (dla mężczyzn) i Grudziądzu (dla kobiet). Tam mieliśmy przyjemność wysłuchać historii o powstaniu stowarzyszenia „Mateusz”, poznać już słynną „metodę Dąbrowskiego”, a także zobaczyć efekty pracy Pana Waldka. Najlepszą wizytówką Domu „Mateusz” są jego mieszkańcy – przemienieni wewnętrznie, spokojni, ciepli i gościnni…





Kilka chwil wytchnienia złapaliśmy zwiedzając przepiękny Toruń, mając za przewodnika samego Pana Waldka…


Pobyt przedłużył się,
bo…
…niedaleko było do Gdańska! 😊


Serdeczne podziękowania za ten niezwykle cenny, merytoryczny i penitencjarny czas kierujemy w stronę Dyrekcji Zakładu Karnego Nr 1 w Grudziądzu, a także naszych opiekunów podczas pobytu w jednostce – Kierownika Działu Penitencjarnego Pana mjr. Tomasza Trzebiatowskiego oraz z-cy Kierownika Działu Penitencjarnego Pani kpt. Lidii Nieć-Fafińskiej, jak też pozostałych pracowników Służby Więziennej, którzy zechcieli podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w tej niezwykle trudnej pracy z człowiekiem i nad człowiekiem. Z tego miejsca pragniemy podziękować również Panu Waldkowi i mieszkańcom Domu „Mateusz” za ciepłe przyjęcie i czas, który zechcieliście nam poświęcić. Dziękujemy przede wszystkim naszej opiekunce – Pani dr Monice Badowskiej-Hodyr za to, że robi Pani to wszystko z nami, dla nas… 
Szczególe podziękowania składamy na ręce Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, prof. dr. hab. Marka Koziorowskiego za wsparcie naszej kolejnej inicjatywy i wiarę w nasze pomysły, które są ogromną wartością z perspektywy przyszłej pracy zawodowej - DZIĘKUJEMY!


Życzymy miłej lektury 😊

poniedziałek, 19 czerwca 2017

„Nie moja wina, ale moja kara. Sytuacja dzieci i rodzin osób przebywających w izolacji penitencjarnej” - Kraków, 12 czerwca 2017 r.

Dnia 12 czerwca 2017r. Bernadetta Leniek oraz Aleksandra Łukaszewska, najaktywniejsze członkinie Sekcji Penitencjarnej NKP UR, wspólnie z opiekunem naukowym Sekcji, dr Moniką Badowską-Hodyr uczestniczyły w wyjątkowym wydarzeniu. W Auli Akademii Ignatianum w Krakowie odbyła się Konferencja pt. „Nie moja wina, ale moja kara” – kampanii społecznej Małopolskiego Stowarzyszenia Probacja, podejmująca dyskurs na temat sytuacji dzieci i rodzin osób przebywających w izolacji penitencjarnej, mająca na celu podniesienie świadomości społecznej na temat praw i potrzeb dzieci, których rodzice odbywają karę pozbawienia wolności. Kampanię tą honorowym patronatem objęli: Rzecznik Praw Dziecka, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie oraz Marszałek Województwa Małopolskiego. Patronatu medialnego udzieliły natomiast: Radio Kraków oraz Telewizja Kraków.




Szczegółowy program konferencji:
10.00 – 10.20 Słów kilka tytułem wstępu od organizatorów i partnerów, przywitanie gości.
10.20 – 10.40 Dr hab. Mariusz Sztuka (Uniwersytet Jagielloński)- Społeczne koszty uwięzienia. Aspekt rodziny.
10.40 – 11.00 Gen. Paweł Nasiłowski (Ministerstwo Sprawiedliwości) - Rodzina w centrum dozoru elektronicznego.
11.00 – 11.20 Por. Anna Czajczyk (Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie) - Działania readaptacyjne wobec matek i ojców pozbawionych wolności w jednostkach penitencjarnych okręgu krakowskiego.
11.20 – 11.40 Ks. Mieczysław Puzewicz (Rada Główna ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Ministerstwie Sprawiedliwości) - Kara dla taty szansą na nowe więzi.
11.40 – 12.00 Ewelina Startek (Małopolskie Stowarzyszenie Probacja) – Rodzic w więzieniu oczami dziecka.
12.00 – 12.40 Przerwa kawowa.
12.40 – 13.00 Claudia Vogg (Children of Prisoners Europe) - Prawa dziecka w sytuacji osadzenia rodzica – dobre praktyki państw europejskich.
13.00 – 13.20 Dr Małgorzata Michell (Uniwersytet Jagielloński) - Pomiędzy tajemnicą a tabu. Podwójne życie dziecka osadzonego rodzica.
13.20 – 13.40 Dr Justyna Kusztal (Uniwersytet Jagielloński) – Dziecko i jego dobro w systemie resocjalizacji.
13.40 – 14.00 Marina Hulia (Szkoła demokratyczna w Brześciu) - Przez sztukę do więzi rodzinnych.
14.00 – 14.20 Iwona Surmaj (Dzieło Pomocy Ojca Pio) - Bezdomność jako problem wykluczenia społecznego osób osadzonych i ich rodzin. 
14.20 – 14.40 Małopolskie Stowarzyszenie Probacja – podsumowanie kampanii społecznej; wnioski i rekomendacje.  


Warto przeczytać:

niedziela, 11 czerwca 2017

POWODZENIA!


Wszystkim zaangażowanym w działalność naszej Sekcji Penitencjarnej NKP UR, sympatykom i czytelnikom bloga, z całego serducha życzymy w nadchodzącej Sesji Egzaminacyjnej wielu sukcesów, jak najmniej stresów! Niech czas zbliżających się wakacji da Wam wiele energii na nowy rok akademicki 2017/2018! Niech wszystkie Wasze marzenia spełnią się 😊🌞🌼🍀

Dziękujemy równocześnie za wspólne penitencjarne chwile i Wasze wspaniałe pomysły w mijającym roku akademickim! 🎓

opiekunowie Sekcji, dr Monika Badowska-Hodyr i mgr Agnieszka Wróbel-Chmiel



"Prison Art" - wyjątkowy projekt w przestrzeni penitencjarnej...

Dnia 10 maja 2017 roku studenci Sekcji Penitencjarnej NKP UR wraz z opiekunami dr Moniką Badowską-Hodyr oraz mgr Agnieszką Wróbel-Chmiel mieli okazję odbyć wizytę studyjną w Oddziale Zewnętrznym w Chmielowie.


W pierwszej części spotkania mieliśmy okazję wysłuchać podstawowych informacji dotyczących organizacji jednostki i jej funkcjonowania. Zaprezentowano nam formy i metody pracy z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności, do których należy nauczanie, zatrudnienie, działalność sportowa, kulturalno-oświatowa a także podtrzymywanie kontaktów z rodziną i programy resocjalizacyjne i readaptacyjne.
Głównym celem naszej wizyty oraz doskonałym praktycznym uzupełnieniem krótkiego wykładu było spotkanie z przedstawicielami projektu realizowanego w ramach twórczej resocjalizacji „Prison Art”. Tę część spotkania poprowadziła Pani Joanna Baran, wolontariuszka Fundacji Sławek oraz opiekun artystyczny projektu, a także jej podopieczny, Pan Maciej, który odbywa karę pozbawienia wolności.
Pani Joanna przedstawiła powstanie projektu, który początkowo opierał się na rysowaniu prac na aukcje charytatywne, na leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Jednak z czasem prace zdobyły większe zainteresowanie, stąd pomysł promowania projektu na portalu społecznościowym facebook. „Prison Art” otrzymuje wiele zaproszeń do współpracy artystycznej, pan Maciej tworzył między innymi prace do piosenek zespołu Paragraf 64. Wiele uczelni pragnie nawiązać z nimi kontakt, ukazują przykład twórczej resocjalizacji w praktyce. 
Sam skazany opisuje proces w następujących słowach: „Obecnie odnalazłem sens, ideę i cel w tym, co robimy. Nigdy wcześniej nie pomyślałem, że ktoś taki jak ja może dać komuś coś od siebie, pomóc komuś swoją pracą, czy stworzyć coś, co będzie miało pozytywny odbiór i będzie się podobało. Najbardziej w całej akcji podoba mi się rysowanie, aby komuś pomóc. A zaraz potem to, że robimy to razem” (cyt. Maciej B.)
Po krótkiej prezentacji projektu uczestnicy mogli obejrzeć zaprezentowane prace Pana Macieja, wymienić poglądy dotyczące projektu a także zadawać pytania. Zarówno Pani Joanna jak i Pan Maciej chętnie angażowali się w rozmowy ze studentami i opiekunami.


Link:

piątek, 26 maja 2017

Zaproszenie na konferencję - "Nie moja wina, ale moja kara. Sytuacja dzieci i rodzin osób przebywających w izolacji penitencjarnej"


W imieniu Małopolskiego Stowarzyszenia Probacja pragniemy zaprosić wszystkich naszych czytelników na konferencję organizowaną w ramach kampanii społecznej "Nie moja wina, ale moja kara", pt. "Nie moja wina, ale moja kara. Sytuacja dzieci i rodzin osób przebywających w izolacji penitencjarnej", która odbędzie się 12 czerwca 2017 r. o godzinie 10.00 w Auli Akademii Ignatianum w Krakowie przy ul. Kopernika 26Udział w konferencji jest bezpłatny.


Więcej o kampanii można przeczytać na:

sobota, 20 maja 2017

„Spisek” – walka z uzależnieniem od narkotyków

Studenci Sekcji Penitencjarnej NKP UR przygotowali spektakl dla młodzieży w oparciu o scenariusz przedstawienia teatralnego autorstwa Adama Zemełki pt. „Spisek”. Oryginalna i czytelna forma przekazu teatralnego studentów dotycząca profilaktyki uzależnień, skłaniająca do refleksji oraz motywująca do dyskusji, zgromadziła 15 maja br. w sali kinowej Domu Kultury „Sokół” uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie, Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie oraz Zespołu Szkół w Czudcu. Zrealizowany projekt wzbogacił cykliczną działalność oraz projekty profilaktyczno-edukacyjne Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie oraz stał się początkiem inspirującej merytorycznie współpracy. 🎬🎭


„Psychiatra – Każdy nałóg to intruz. Trzeba go w porę zdemaskować, by najskuteczniej stawić mu czoła.
Pielęgniarka – W jaki sposób?
Psychiatra – Zachowując wierność swoim zasadom. Tym, które dają nam szczęście, radość, spokój. Po prostu.
Pielęgniarka – Po prostu…













Słowa podziękowania kierujemy w stronę Dyrektora Domu Kultury „Sokół” ­– Pana mgr Pawła Bukały za życzliwość i cenne uwagi oraz naszych wspaniałych opiekunów – Pani dr Moniki Badowskiej-Hodyr oraz Pani mgr Agnieszki Wróbel-Chmiel za wsparcie, pomoc w tworzeniu widowiska oraz kolejne wartościowe doświadczenia. 😊🍀🌷


środa, 19 kwietnia 2017

czwartek, 13 kwietnia 2017

Wielkanoc tuż, tuż...




Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, studentom i studentkom należącym do Sekcji Penitencjarnej NKP Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz sympatykom naszych aktywnych działań, samych wspaniałości, czasu który przyniesie radość, spokój i wytchnienie w gronie najbliższych osób! Świąt pachnących wiosną, wypełnionych kolorami kwitnących żonkili i bazi!

życzą opiekunowie naukowi Sekcji Penitencjarnej NKP UR, dr Monika Badowska-Hodyr oraz mgr Agnieszka Wróbel-Chmiel

środa, 18 stycznia 2017

Szkolenie z zakresu problematyki zakażeń HIV

Początek roku 2017 przynosi studentom Sekcji Penitencjarnej nowe możliwości rozwoju i kolejne doświadczenia. Już 11 stycznia mieliśmy okazję uczestniczyć w szkoleniu z zakresu problematyki zakażeń HIV zorganizowanym na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego przez Katedrę Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacyjnej oraz Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden świat”.


Tematyka szkolenia obejmowała 📚:
  • Język opisujący HIV – dlaczego jest ważny z osobą seropozytywną?
  • Drogi zakażeń HIV i szacowanie ryzyka zakażeń HIV.
  • Przebieg zakażenia HIV bez leczenia antyretrowirusowego.
  • Życie z HIV – leczenie antyretrowirusowe, życie rodzinne, życie zawodowe.
  • ABC(D) zapobiegania zakażeniu HIV.
  • Testowanie w kierunku HIV – poradnictwo okołotestowe, przebieg testu, wiarygodność wyników.



Serdeczne podziękowania za ten cenny czas składamy na ręce prowadzących, Pani Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Jeden Świat" – Pani dr n. społ. Marii Brodzikowskiej oraz Panu Tomaszowi Suchockiemu. 🍀