środa, 5 czerwca 2024

 

Kurs pracy ze sprawcami przemocy z wykorzystaniem elementów metody
z Duluth
25 – 28 stycznia 2024 r.

Aktywni członkowie Studenckiego Penitencjarnego Koła Naukowego mieli okazję do nabycia nowych doświadczeń i kompetencji, dzięki możliwości uczestnictwa w Kursie pracy ze sprawcami przemocy z wykorzystaniem elementów metody z Duluth. Kurs odbył się początkiem tego roku kalendarzowego, a dokładniej 25-28 stycznia. Realizowany był stacjonarnie, co pozwoliło skupić się w pełni na przekazywanych informacjach od specjalistów w swojej dziedzinie. Szkolenie miało bardzo intensywny charakter, ponieważ realizowane było po 12,5 godzin dydaktycznych dziennie. Jednym z głównych założeń programu jest pomoc sprawcom w zaprzestaniu stosowania przemocy poprzez edukację mającą na celu:

-       uświadomienie sprawcy czym jest przemoc;

-       uzyskanie przez niego świadomości własnych zachowań przemocowych wobec bliskich;

-       rozpoznanie przez niego sygnałów ostrzegawczych zapowiadających zachowania przemocowe;

-       opracowanie „planu bezpieczeństwa” zapobiegającemu użyciu siły i przemocy;

-       nabycie nowych umiejętności służących rozwiązywaniu konfliktów,sporów bez użycia agresji, naukę partnerskiego układania stosunków w rodzinie;

-       uczenie się korzystania z pomocy innych;

-       naukę umiejętności konstruktywnego wyrażania uczuć.

Poruszana problematyka kursu była dla nas bardzo interesująca i niezwykle ważna z uwagi na wybrany kierunek studiów, jakim jest pedagogika resocjalizacyjna. W treści programu pojawiły się między innymi takie tematy jak:

-       społeczno-kulturalne źródła i okoliczności towarzyszące przemocy domowej (mity, stereotypy);

-       definicja przemocy, jej rodzaje, formy, dynamika, aspekty prawne przemocy;

-       problemy władzy i kontroli w relacjach międzyludzkich;

-       planowanie i rozwijanie samokontroli;

-       komunikacja interpersonalna;

-       promocja pozytywnych standardów wartości i zachowań między innymi: szacunku, odpowiedzialności, bezpieczeństwa, wsparcia emocjonalnego, szczerości, zaufania, dzielenia obowiązków, wspólnego decydowania, okazywanie uczuć, potrzeb, negocjacji i rozwiązywania konfliktów bez przemocy;

-       alkohol i patologia życia rodzinnego;

-       seksualność;

-       dzieci, przemoc i wychowanie. 

Otrzymany Certyfikat upoważnia nas do prowadzenia programów korekcyjno-edukacyjnych i terapeutycznych dla sprawców przemocypo spełnieniu wymagań określonych w: ROZPORZĄDZENIU MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 20 czerwca 2023 r. w sprawie programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową.

Pomimo wielogodzinnej nauki, jesteśmy pełni zadowolenia i jeszcze większego zaangażowania oraz motywacjiw wykonywanie przyszłej pracy. Szkolenie pomogło nam utwierdzić się w przekonaniu, że wybraliśmy dobrą ścieżkę zawodową, a co najważniejsze poszerzyć swoją wiedzę o różnych formach przemocy oraz nauczyć się, jak na nią reagować w prawidłowy sposób.

Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy z Fundacją Na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy FENIKS, która przyniesie w niedalekiej przyszłości wiele korzyści dla obu stron.
Dziękujemy 😊