środa, 5 czerwca 2024

 

Wizyta studyjna
Zakład Karny Rzeszów, 22 marca 2024 r.

Wizytę studyjną rozpoczęliśmy od rozmowy z funkcjonariuszami na temat struktury Zakładu Karnego i oddziaływań penitencjarnych. Bliżej poznaliśmy stosowane formy i metody pracy z osobami odbywającymi karę pozbawienia wolności oraz realizowane programy resocjalizacyjne. Bezpośrednie obserwacje i rozmowy z funkcjonariuszami były dla nas okazją do dokładniejszego zrozumienia procesu resocjalizacji penitencjarnej.

Wizyta studyjna była także okazją do rozmowy z osadzonymi, których skłoniły nas do refleksji nad tym, jak jedna zła decyzja może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

W ramach wizyty zorganizowana została także interaktywna prelekcja tematyczna dla osadzonych dotycząca hodowli ptaszników, ich budowy, pielęgnacji oraz zachowania. Dodatkowo chętni mogli dotknąć pająka. Takie interakcje mogą pomagać w przełamywaniu strachu i zdobywaniu wiedzy na temat tych stworzeń.

W ramach wizyty odbył się niecodzienny pokaz zwierząt tropikalnych.Udział w tej interaktywnej prelekcji wzięła liczna grupa skazanych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, gdzie naturalnie występują różne gatunki ptaszników i jakich warunków potrzebują do życia. Poznaliśmy ich zwyczaje i zachowania od prowadzącego prelekcję doświadczonego hodowcy i pasjonata - Piotra Opuchlika, który jest też prezesem i członkiem Naszego Penitencjarnego Koła Naukowego. Na sali byli obecni pasjonaci hodowli pajęczaków, a część zgromadzonych zdecydowała się na bezpośredni kontakt z pająkiem lub z wężem, które można było wziąć na ręce i dotknąć w bardzo bezpieczny sposób. Była to niezwykła okazja do zmierzenia się z lękiem bądź - w przypadku skazanych - oderwania myśli od codzienności więziennej.

Wizyta była przykładem wartościowej merytorycznie współpracy między Uniwersytetem Rzeszowskima Zakładem Karnym w Rzeszowie, czego efektem było wspólne dzielnie się doświadczeniem i pasją. W przypadku Uniwersytetu była to ciekawa prezentacja Piotra, natomiast ze strony Zakładu Karnego - wiedza oparta na praktyce i wartościowe rozmowy.

Pragniemy wyrazić wdzięczność Pani dr Monice Badowskiej-Hodyr oraz Panu Dyrektorowi Zakładu Karnego w Rzeszowieppłk Konradowi Łożańskiemuza zorganizowanie tej wizyty i otwartość na współpracę.