wtorek, 20 października 2015

Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w pracy z człowiekiem - ZK Biała Podlaska





Sekcja Penitencjarna NKP Uniwersytetu Rzeszowskiego na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt.; „Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w pracy z człowiekiem” w Zakładzie Karnym Biała Podlaska, 21-22 maja  2015r.

W czwartek 21 maja 2015r. w godzinach porannych członkinie naszej Sekcji: Katarzyna Cich, Anita Sępek, Dominika Jamróg, Karolina Pałac i Dorota Cisek wraz z opiekunami Panią dr Moniką Badowską-Hodyr i Panią mgr Agnieszką Wróbel-Chmiel wyruszyły w długą podróż do Białej Podlaskiej. Większość dnia pochłonęła podróż wpierw do Lublina, a następnie po przesiadce - do Białej Podlaskiej.  Po długiej i wyczerpującej podróży ulokowaliśmy się w hotelu, gdzie mogłyśmy w spokoju przygotować się do mającej się odbyć kolejnego dnia konferencji i wystąpień.
Po odpoczynku w porze wieczornej wybrałyśmy się na krótki spacer po Białej Podlaskiej z uwagi na to, że byłyśmy tam pierwszy raz. Miasto nie należy do obleganych i głośnych, zatem można było przyjemnie się wyciszyć.

Piątek 22 maja był dla nas wszystkich bardzo ważnym dniem. Na godzinę 10.00 wspólnie stawiliśmy się w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej, gdzie odbyć się miała wspomniana wcześniej konferencja. Głównym inicjatorem spotkania naukowego była Katedra Psychoprofilaktyki Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W konferencji swój referat wprowadzający wygłosiła nasza Pani opiekun dr Monika Badowska-Hodyr nt.: „Innowacyjność wsparcia i pomocy człowiekowi z perspektywy sprawiedliwości naprawczej” , a studentki sekcji przygotowały i zaprezentowały Poster naukowy pt.: ,,Koniec kary i co dalej?”.
Spotkanie rozpoczęła prof. KUL dr hab. Iwona Niewiadomska, która zaprezentowała zarys  merytoryczny, otwierający spotkanie naukowe, wraz z mjr. Sławomirem Mirońskim - Kierownikiem Działu Penitencjarnego. 
Następnie nastąpił panel dyskusyjny prowadzony przez ks. dr hab. Stanisława Fela, prof. KUL z przedstawicielami instytucji wsparcia społecznego.
Po panelu nastąpiła kolejna przerwa, w trakcie której zgromadzeni goście mieli możliwość podjąć dyskusję.  Został podany więzienny bigos, a dla zainteresowanych wizyta studyjna na terenie zakładu. Pojawiły się pytania, refleksje, przemyślenia. Dla wielu obecnych była to pierwsza wizyta w zakładzie karnym. Dla nas nie była to ,,pierwszyzna”, aczkolwiek ogólna budowa jednostki wzbudziła nasze spore zainteresowanie. 

Podsumowaniem konferencji były studenckie prezentacje posterów dotyczące zagadnień wykluczenia społecznego.  Studentki naszej sekcji zaprezentowały poster dotyczący perspektyw jakie znajdują się przed osobą opuszczającą zakład karny. Pragnęłyśmy przedstawić problem z jakim boryka się człowiek po odbyciu kary, a mianowicie:

  • jaka jest sytuacja osób opuszczających zakład karny;
  • jak wygląda zderzenie z rzeczywistością po opuszczeniu jednostki penitencjarnej;
  • jakie cechy utrudniają proces readaptacji społecznej osobom opuszczającym zakłady karne.

Zaprezentowałyśmy także schematyczny obraz systemu udzielania pomocy postpenitencjarnej
w Polsce, a na zakończenie postawiłyśmy konkretne pytanie:
,,A ty? Jak możesz pomóc?”
 Przede wszystkim pragniemy przekazać informacje: 

Nie piętnuj, nie stygmatyzuj, nie wykluczaj, nie przekreślaj! To przecież też człowiek!

Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak merytorycznie ubogacającym doświadczeniu! Z pewnością zaowocuje ono na przyszłość!