wtorek, 20 października 2015

V Festiwal Sztuki Więziennej z naszym skromnym udziałem!



Dnia 19 czerwca 2015r. studentki Sekcji Penitencjarnej NKP Uniwersytetu Rzeszowskiego odwiedziły Warszawę!
Tym razem nasza Sekcja swoje zainteresowanie tematyką penitencjarną zaprezentowała poprzez obecność w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie gdzie zorganizowany został V Festiwal Sztuki Więziennej. Rozpoczęcie miało miejsce o godzinie 9.30. Festiwal trwał do późnych godzin popołudniowych.

Jak pierwszy wystąpił prof. zw. dr hab. Marek Konopczyński – Rektor WSNS Pedagogium, który zaznajomił słuchaczy z zagadnieniem ,,twórczej resocjalizacji” i jej roli w procesie zmiany podopiecznego. Na sali obecni byli studenci, funkcjonariusze Służby Więziennej, a także młodzież z Zakładu Poprawczego w Studzieńcu, także osadzeni, którzy brali czynny udział w festiwalu.
Następnie swoje wystąpienie miała płk Anna Osowska-Rembecka – Dyrektor OISW Warszawa, która omówiła działania prowadzone przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie. Po zakończonej prezentacji Pani Dyrektor mieliśmy przyjemność zapoznania się z działalnością Fundacji „Sławek”, którą reprezentował Marek Łagodziński.

Swoimi sukcesami podzielił się z nami przedstawiciel Aresztu Śledczego Warszawa-Służewiec i Domu Kultury KADR. Mieliśmy przyjemność posłuchać występu muzycznego wokalisty z Zakładu Karnego z Białej Podlaskiej (który to zakład nie tak dawno odwiedziłyśmy). Po krótkiej przerwie, podczas której mogliśmy posilić się kawą, herbatą, sokiem i ciastkiem, a także obejrzeć finalne osiągnięcia twórczych warsztatów trwających w dniach od 16-18 czerwca.
Między innymi zauważyłyśmy kilka ciekawych wytworów, które wcześniej zostały nam zaprezentowane w innych zakładach karnych, a które zostały do Warszawy przetransportowane z okazji organizowanego festiwalu. 

 Rękodzieła osadzonych przetransportowane z innych zakładów karnych

Niesamowite wrażenie wywarł na nas spektakl ,,Wszyscy jesteśmy Korczakami naszych czasów” zespołu ,,Upadłe Anioły Powstają” z Zakłady Karnego w Przytułach Starych. Z pewnością zapamiętamy go na długo.
Ostatnimi punktami festiwalu były koncerty zespołów:

  •  ,,Oddział Otwarty” z Oddziału Zewnętrznego Warszawa-Bemowo, który odtwarzał wszystkim znane przeboje, przy których niektórzy naprawdę poczuli moc muzyki i emocje związane z festiwalem
  • ,,Paragraf 64” z Zakładu Karnego Nr 2 w Strzelcach Opolskich – który stanowił ,,wisienkę na torcie” całego przedsięwzięcia.

Zespół ,,Paragraf 64” jest swoistym fenomenem. Wydał płytę pt. ,,Mój Anioł Stróż” dzięki Fundacji „Sławek”!
Zgasły światła, nastrój stał się… smutny. Pierwszym utworem jaki został wykonany przez zespół był utwór ,,Mój Anioł Stróż” (link) zadedykowany i skierowany do Mamy „Świętego” (głównego wokalisty i gitarzysty zespołu). Podziękował on swojej Matce za trud i troski, złożył kwiaty… Emocje jakie wzbudziło to w nas są bardzo trudne do opisania. Uderzająca była prawdziwość tego gestu, jak również słowa „Świętego” i jego łzy w oczach.
Był to jeden z kilku zaprezentowanych przez zespół utworów. Wszystkie były nasączone emocjami, które dosłownie i w przenośni przenikały odbiorców. Wielu zamierało w bezruchu, łaknęło każdego słowa. Przemawiała prawdziwość, szczerość i brutalna przeszłość.
Na zakończenie członkowie zespołu złożyli serdeczne podziękowania pani Anecie Zalejskiej. Wówczas zobaczyłyśmy cel pracy wychowawcy penitencjarnego. Właśnie to chciałybyśmy osiągnąć w naszej zawodowej przyszłości. Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to proste zadanie. Jednak pragniemy podążyć właśnie tą drogą…  

Pani Aneto – dziękujemy za inspirację!
Studentki naszej sekcji z panią Anetą Zalejską - "dobrym duchem" zespołu ,,Paragraf 64"

Po występie zespołu ,,Paragraf 64” i oficjalnym zakończeniu festiwalu wpisałyśmy się do Księgi, a także wyraziłyśmy swoją aprobatę odnośnie takich inicjatyw. Z pewnością będziemy chciały to powtórzyć i ponownie odwiedzić PEDAGOGIUM w Warszawie.

 Studentki naszej sekcji z prof. zw. dr. hab. Markiem Konopczyńskim - Rektorem WSNS Pedagogium

Debiutancka płyta ,,Mój Anioł Stróż" zespołu ,,Paragraf 64" wydana dzięki fundacji Sławek